Wrocław położony jest nad drugą co do wielkości polską rzeka Odrą, jednak przepływają przez niego również liczne mniejsze rzeki i rzeczki, między innymi: Ślęza, Oława, Bystrzyca i Widawa. Łączna liczba różnych mostów, mostków i kładek wynosi ponad 118, a przed wojną było ich 303. Właśnie dlatego miasto to nosi miano Wenecji północy. Wiele mostów ma długą i bogatą historię oraz nieodparty urok. Będąc więc we Wrocławiu, warto zwrócić również i na nie uwagę. Oto przykłady najciekawszych mostów tego miasta.
Zwiedzając Wrocław, na pewno będziesz przechodził, przez liczne mosty, mostki i kładki. Niezależenie czy będziesz wędrować z wynajętego apartamentu, hotelu czy hostelu. Oto kilka z nich, z niebanalną historią i wyglądem, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Most Piaskowy za średniowieczną historią w tle
Jest jednym z najstarszych udokumentowanych miejsc, gdzie odbywała się przeprawa przez rzekę. Już w XII wieku kanonicy regularni pobierali myto za przeprawę w tym miejscu. W okresie średniowiecza znajdował się w pobliżu jeden z największych placów targowych w mieście, obecnie jest tam hala targów. Prowadzi z części starego miasta na wyspę piasek oraz promenadę, którą ciągnie się wzdłuż rzeki aż do mostu tumskiego prowadzącego na wyspę Tumską. Pierwotnie miał on konstrukcję drewnianą, w XIX wieku zastąpioną żelazną. Niestety w czasie drugiej wojny został on zniszczony, ocalały jedynie główne dźwigary z oryginalnym układem kratownic.
Most Tumski strzeżony przez świętych patronów
Z wyspy Piasek na Ostrów Tumski możemy dostać się, przechodząc przez jeden z najbardziej znanych mostów w mieście – most Tumski. Jego historia również sięga czasów średniowiecza. Stanowił bowiem granicę pomiędzy jurysdykcją miejską a kościelną. W XIX wieku zyskał stalową dwuprzęsłową nitową konstrukcję. Wejścia na most strzegą figury świętych związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Jest to św. Jadwiga i patron miasta św. Jan Chrzciciel. Przy moście znajdują się również zabytkowe latarnie gazowe.
Most Grunwaldzki – most, który przetrwał tragiczne losy wojny
Most wiszący o konstrukcji stalowej powstał na początku XX wieku. Za jego formę architektoniczną odpowiadał sam miejski radca budowlany Richard Plüdemann. Zastosowanie granitu strzegomskiego nadało mu monumentalną formę, która zachwyca do dziś. Na jego otwarciu miał się pojawić sam cesarz Wilhelm II, jednak do tego nie doszło. Jedynie po jego otwarciu przejechał przez niego swoim automobilem. Most ten stanowił ważne miejsce strategiczne podczas II wojny światowej i został specjalnie do tego przygotowany. Zostały bowiem zatopione pod nim 4 barki stanowiące podstawę podpór, na których był wsparty w czasie wojny. Co ciekawe obszar pomiędzy mostem Grunwaldzkim a Szczytnickim została przeznaczona na budowę specjalnego lotniska. W tym celu wyburzono wszystkie budynki znajdujące się na tym terenie. Na szczęście pomimo zniszczeń i bombardowań most przetrwał i można podziwiać z niego wspaniały widok na Ostrów Tumski.
Most Rędziński – największy żelbetonowy most w Polsce
Stanowi część autostrady A8 stanowi przeprawę nad rzeką Odrą oraz całą wyspą Rędzińską. Ma 122 metry wysokości i 25 km łącznie długości. Został zawieszony na 160 wantach, a całość przeprawy wynosi 612 metrów. Samochody w jedną i drugą stronę mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.
To tylko kilka z licznych mostów i mostków znajdujących się we Wrocławiu. Warto wspomnieć również o moście Zwierzynieckim, Uniwersyteckim, czy też Pomorskim. Planując tutaj pobyt, zwróć również na nie uwagę.
Zobacz również, dlaczego Wrocław określany jest mianem miasta mostów.