Czas pandemii COVID-19 zmusił wszystkich do siedzenia w domu. Wszystkie koncerty i wydarzenia kulturalne są odwołane. Zamknięto muzea, ZOO, kina, Operę i NFM oraz wszystkie inne miejsce, gdzie chętnie wychodziliśmy, by spędzać miło czas. By chociaż trochę umilić nam wszystkim ten trudny okres, wiele instytucji kulturalnych przygotowało specjalne programy dostępne w Internecie. Oto kilka wybranych przez nas propozycji Wrocław online.
Zapraszamy do Wrocławskiego ZOO
Wrocławskie ZOO zaprasza wszystkich miłośników zwierząt do spotkań na żywo. Dwa razy w tygodniu – w środy i piątki – o godzinie 12.00, pracownicy ogrodu przedstawiają widzom jeden wybrany gatunek zwierząt. Odwiedziliśmy już nosorożca, pingwiny, kotiki i wilki. Dzięki relacji na żywo widzowie mogą wysłać przez Facebooka pytania, na które prowadzący odpowiadają na bieżąco. Takie spotkania pozawalają na bliższe poznanie mieszkańców we wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Program skierowany jest do osób w każdym wieku, serdecznie polecamy.
Więcej informacji na oficjalnym funpage ZOO Wrocław.
NFM – Narodowe Forum Muzyki
NFM przygotowało specjalną ofertę dla młodszych i starszych. Seria programów muzycznych dla dzieci pt: „Muzyczna domówka”, została przygotowana przez Centrum Edukacyjne NFM. Podczas 20-30 minutowych spotkań dzieci uczą się podstaw emisji głosu i rytmiki. Jeśli dzieci, nie mogą brać udziału w zajęciach na żywo, wszystkie przygotowane programy można obejrzeć na kanale youtube NFM. Oczywiście jest również oferta dla dorosłych melomanów. NFM Online prezentuje wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów, a instrumentaliści zespołów NFM przygotowują specjalne koncerty online. Więcej na temat koncertów dostępnych przez Internet, przygotowywanych przez Narodowe Forum Muzyki znajdziesz na fanpage’u na Facebooku.
Spotkania ze sztuką Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza wszystkich online na spotkania ze sztuką dawną #zoomnamuzeum w ramach akcji #zostanwdomu. Na fanpage’u Muzuem Narodowego można zaleźć opisy i ciekawostki dotyczące wybranych dzieł sztuki i historii z nimi związanych. Miłośnicy malarstwa mogą również sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość w serii quizów #odkryjsztukę, w których prezentowane są najbardziej znane obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego. Naszym zadaniem jest rozpoznanie dzieła, tylko po kilku widocznych fragmentach.
Działania online prowadzi również oddział sztuki współczesnej Muzeum Narodowego – Pawilon Czerech Kopuł. W ramach działań #e_edukacja prezentuje cykl spotkań ze sztuką dla starszych i młodszych. Na fanpage’u Pawilony Czterech Kopuł na Facebooku są publikowane między innymi:
- sylwetki artystów oraz ich dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu;
- quizy i teleturnieje o sztuce współczesnej online;
- prezentacje omawiające różnorodne aspekty sztuki – ABC sztuki współczesnej;
- w ramach cyklu muzealniki, prowadzi spotkania i prezentacje online dla najmłodszych, dzięki którym najmłodsi mogą się zapoznać z estetyką dzieł współczesnych twórców.
Kultura dostępna online
Jest to czas, kiedy specjalny projekt „Kultura dostępna” stał się niezwykle cenny. Projekt popularyzuje wydarzenia kulturalne online, takie jak: koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie, a także filmy najlepszych i najbardziej znanych światowych reżyserów. Wiele wydarzeń jest darmowych, część kosztuje niewielkie pieniądze.
Więcej szczegółów na stronie https://kulturadostepna.pl/
To tylko niektóre propozycje jak miło spędzić czas w domu, pomimo że nie możemy odwiedzać ulubionych miejsc spotkań z kulturą. Dzięki temu sztuka i kultura mogą trafić do wszystkich.