Murale. Niektórzy uważają je wręcz za dzieła sztuki. Inni za akt wandalizmu. Ale jak to jest naprawdę? I czym właściwie jest mural? Mural jest rodzajem malowidła dekoracyjnego, jakie wykonywane jest na ścianie, murze. Obecnie murale utożsamiane są z wielkoformatową grafiką, jaka wykonywana jest na ścianach budynków i murach.

Po co nam te murale?

Murale nie są obecnie wykonywane tylko ze względów dekoracyjnych, przez które artysta może wyrazić siebie. Z reguły są to dzieła duże, rzucające się w oczy, więc mają w sobie również potencjał. W ostatnich latach potencjał ten został dostrzeżony oraz jest skutecznie wykorzystywany przez liczne firmy, chcące w ten sposób reklamować swoje produkty bądź usługi. Zdarza się również, że propagują one pewne wartości, zachęcają do uczestnictwa w akcjach charytatywnych itp.

Wrocław miastem murali

Spacerując po Wrocławiu można zauważyć, że murale są nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Jedno jest pewne. Malowideł na wrocławskich murach jest naprawdę dużo. I to zarówno tych, których celem jest po prostu zwiększenie estetyki ściany czy muru, lecz także tych, które mają coś reklamować, bądź posiadają elementy ważne dla społeczeństwa.

Murale, jak krasnale!

Tak jak po Wrocławiu można spacerować tropem wszechobecnych krasnali, tak samo można wędrować szlakiem murali. Malowidła znajdują się w różnych częściach miasta. Nie tylko na nowych, oddalonych od centrum osiedlach, lecz dopełniają uroku centrum, często znajdując się również w obszarze Starego Miasta. Tak, tak! To nie żart, nowoczesne malowidła można znaleźć także w starej części miasta!

Gdzie szukać?

Chciało by się rzec, że wszędzie! W obrębie starego miasta są one zlokalizowane najczęściej w starych podwórzach, między kamienicami już kilkadziesiąt metrów od rynku głównego. Na starym mieście często można zaobserwować specyficzne murale, które zawierają teksty z piosenek wrocławskiego muzyka, L. U. C. – a.

Prawdziwa gratka dla miłośników

Miłośnicy murali na pewno powinni udać się w okolice placu Jana Pawła II. Mimo że część z nich została zamalowana, to i tak jest co tam oglądać. Ulica Legnicka, Plac Strzegomski, a dalej Muzeum Współczesne czy Dworzec Wrocław – Mikołajów, to prawdziwa uczta dla koneserów malarstwa ściennego. Na uwagę zasługują również perełki, mural w Dzielnicy Czterech Wyznań czy mała uliczka, mieszcząca się między mostem Pomorskim i Sikorskiego.

Wrocławskie Śródmieście

Pełne jest kamienic. Ale nie brudnych i szarych. Władze miasta zadbały o rewitalizację zabytkowych budynków, a lokalni artyści zadbali, aby było ciekawiej i bardziej kolorowo. Nadodrze pełne jest kolorowych malowideł ściennych. Również wyspa Słodowa pełna jest ściennych malowideł. Warto zwrócić uwagę, że murale w Śródmieściu to nie tylko upchnięte gdzieś po podwórkach dzieła, lecz są one ulokowane także przy głównych ulicach. Wiele z nich znajduje się np. w okolicach Ogrodu Botanicznego, placu Społecznego , Centrum Sztuki IMPART czy w okolicach Dworca Głównego. Oczywiście nie są to jedyne lokalizacje, dlatego spacerując po Wrocławiu warto być czujnym, bo można odnaleźć naprawdę ciekawe „perełki”.