Szukasz przygody na weekend? Co powiesz na pakiet „dwa w jednym”? Wśród wielu atrakcji Dolnego Śląska nieczynna już kopalnia Szklary wyróżnia się spośród innych, gdyż ma do zaoferowania swoim odwiedzającym różnorakie przeżycia, których cechą wspólną jest ich wyjątkowość.

Urbex

Opuszczony zakład dawnej kopalni, której mury do tej pory można podziwiać w Szklarach, znajdzie uznanie nie tylko w oczach gorących zwolenników eksploracji dawnych budowli. Urbex, bo tak przyjęło się nazywać tego rodzaju eksplorację, zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników. Jeśli nigdy nie próbowałeś tego rodzaju wędrówek, budynki kopalni będą świetnym miejscem na złapanie bakcyla. Przy okazji możesz zrobić świetne zdjęcia, którym na pewno zaimponujesz znajomym.

To, co w kopalni najciekawsze znajduje się oczywiście pod ziemią. Pod tym względem kopalnia Szklary to miejsce jedno z najciekawszych na naszej planecie. Znajdujące się tutaj złoża minerałów ustępują pod względem wielkości jedynie australijskim. Taka rekomendacja powinna być wystarczającym powodem do tego, by udać się w okolice Ząbkowic Śląskich.

W nieczynnej obecnie kopalni jedna ze sztolni, powstała w chwili wybuchu I wojny światowej i nazwana „Robert”. Jest dziś udostępniana zwiedzającym. Podziemna Trasa Edukacyjna, bo tak brzmi oficjalna nazwa, oferuje swoim odwiedzającym cały szereg atrakcji, których próżno szukać w innych tego rodzaju miejscach.

W kopalni Szklary wydobywano nikiel, jak również minerały, które później trafiały w ręce jubilerów. Najbardziej znanym z kamieni szlachetnych jest chryzopraz. Ze względu na swoje piękno i wartość nazywany „zielonym złotem Dolnego Śląska”. Obok chryzopazu zobaczysz w tym miejscu również opale i karneole.

Ekspozycja prezentująca kamienie szlachetne została utworzona w pochodzącym z czasów PRL schronie przeciwatomowym. Co samo w sobie powinno być wystarczającą rekomendacją do zaplanowania wycieczki do położonych w okolicach Ząbkowic Śląskich, a zatem w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia.

Wyprawa do kopalni Szklary to doskonała propozycja dla osób szukających pomysłu na ciekawe spędzenie wolnego czasu w towarzystwie członków rodziny lub kręgu znajomych.