Maślice to jedna najprężniej rozwijających się dzielnic Wrocławia. Powstaje tu wiele inwestycji mieszkaniowych oraz miejska infrastruktura. Co warto wiedzieć o tej zielonej dzielnicy Wrocławia?

Maślice – osiedle z historią

Maślice to osiedle administracyjne we Wrocławiu położone na terenie dzielnicy Fabryczna. Niemiecka nazwa osiedla to Masselwitz, ale pierwsze zapisy o Maślicach pochodzą już z 1193 roku. Wówczas wieś nosiła nazwę Maslec. W XVII po raz pierwszy można wyczytać o podziale na Maślice Wielkie i Maślice Małe. W przeszłości Maślice cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Wrocławia jako cel wycieczek. Maślice należą do Wrocławia od 1928 roku, a zabudowa osiedla z początków XX wieku uniknęła zniszczeń wojennych.

Sekrety Maślic

Przed wojną na terenie Maślic mieściła się fabryka Siemensa, w której produkowane były części elektroniczne. Początek prac rozpoczął się w 1936 roku, kiedy oddziały Wehrmachtu stworzyły zakłady odpowiedzialne za produkcję U-BootWaff oraz wyposażenie dla marynarki wojennej. W trakcie wojny na tym terenie produkowana były amunicja, sprzęt dla Luftwaffe oraz silniki dla okrętów podwodnych.

Maślice dzisiaj

Obecne Maślice to zielona dzielnica nieopodal Stadionu Wrocław, która cieszy się dużym powodzeniem wśród deweloperów realizujących tutaj swoje inwestycje oraz potencjalnych mieszkańców poszukujących miejsca dla siebie. Główne ulice osiedla – Królewiecka oraz Maślicka – są niestety zakorkowane, a dodatkowym mankamentem jest słaby stan techniczny ulicy Maślickiej. Mimo to Maślice mają sporo zalet.

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak miejsc, w których można zrobić zakupy. Liczne mniejsze i większe sklepy oraz Pasaż Królewiecki i N-Park umożliwiają zakup wszystkiego, co potrzebne. Dodatkowo na terenie osiedla mieści się też market z artykułami do domu i ogrodu. Wciąż rozbudowuje się też oferta gastronomiczna. Można znaleźć tu kawiarnię, miejsce z kuchnią włoską, japońską czy też polską.

Atut Maślic

Największym atutem Maślic jest łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Znajduje się tu staw Królewiecka, który przekształcany jest w miejskie kąpielisko, nieopodal przepływa Odra, nie brak tutaj także terenów leśnych. Jest spokojnie, bezpiecznie i cicho, co nie jest oczywiste mieszkając w mieście.