Wrocław ma wiele interesujących muzeów, które prezentują historię miasta i Dolnego Śląska. Jednym z nich jest Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które znajduje się w samym centrum miasta, a mianowicie w Starym Ratuszu.

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zostało założone jako jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Powstało w 2000 roku. Jego specjalnością jest gromadzenie, opracowywanie i ekspozycja obiektów dotyczących dawnych wrocławskich warsztatów rzemieślniczych oraz artystów.

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zostało założone w zabytkowym wrocławskim Ratuszu Miejskim. Znajduje się w samym centrum miasta, w budynku imponującym swoim bogactwem i wielowiekową historię, który jest jednym z wybitnych przykładów świeckiej architektury późnogotyckich.

 

Muzeum w Starym Ratuszu

Sam ratusz może stanowić wyjątkowy eksponat muzealny. Jednym z jego największych dzieł jest tak zwana Sala Wielka. Możemy zobaczyć w niej sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale, zworniki i płaskorzeźby tworzące wyjątkową kompozycję w późnogotyckim stylu. Ma ona ponad 650 metrów kwadratowych powierzchni, co powoduje, że jest jedną z największych sal w gotyckich ratuszach w Europie.

 

Obok Sali Wielkiej eksponaty Muzeum Sztuki Mieszczańskiej prezentowane są w Sali Książęcej, która znajduje się w dawnej kaplicy. Możemy zobaczyć tam między innymi wyroby ze srebra wykonane przed wiekami przez wrocławskich mistrzów złotniczych. Izba Seniora Rady prezentuje z kolei zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georg Scholza młodszego z 1668 roku.

 

Na uwagę zasługują również pomieszczenia znajdujące się na parterze oraz w północnej przybudówce Ratusza. Odwiedzane są Sala Rady i Kancelaria Rady. W najstarszej części budynku, a mianowicie w Sali Mieszczańskiej można podziwiać Galerię Sławnych Wrocławian. Zawiera wystawę marmurowych popiersi, które prezentują dawnych obywateli miasta, sławnych artystów, polityków, sportowców, naukowców.

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

Godziny otwarcia:

środa – sobota: 10:00 – 17:00

niedziela: 10:00 – 18:00