Panorama Wrocławia znaczona jest wieloma kościołami. Mówi się, że to nie tylko miasto stu mostów, ale również stu kościołów. Jednak wiele świątyń nie dotrwało do dzisiejszych czasów. Niektóre zostały zniszczone podczas II wojny światowej, inne rozebrane. Jakie kościoły niegdyś znajdowały się we Wrocławiu, a obecnie już ich nie ma?

 

We Wrocławiu niegdyś istniało kilkadziesiąt świątyń więcej. Nie sposób opisać ich wszystkich, dlatego skupimy się jedynie na tych najbardziej znanych, które niosą ze sobą również interesujące historie.

 

Nowa Synagoga

Nowa Synagoga została zbudowana w 1872. Już w momencie powstania była największą bożnicą Niemiec i Austrii obok Nowej Synagogi w Berlinie. Aż do momenty, w którym synagoga ta została zniszczona, była największym centrum judaizmu liberalnego we Wrocławiu.

 

Mieszkańcy określali ją też jako Synagoga Na Wygonie. Znajdowała się ona przy skrzyżowaniu ulic Podwale Łąkowej. Szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta w swoich czasach. Miała wysoką na 73 metry kopułę. W trakcie nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie spaliły synagogę. Świątynia nie została odbudowana. N jej miejscu znajduje się pomnik.

 

Kościół Zbawiciela

Ta ewangelicka świątynia powstawała w latach 1871-1876 na obszarze dawnej wsi Huby. Znajdowała się u zbiegu ulic Borowskiej i Dyrekcyjnej, gdzie znajdował się dworzec PKS. Była to murowana świątynia w gotyckim stylu z prezbiterium i 66-metrową wieżą.

 

Na początku XX wieku doszło do katastrofy budowlanej kościoła i niezbędna była odbudowa. Świątynia została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej i po zakończeniu wojny rozebrana.

 

Kościół św. Pawła

Świątynia ta znajdowała się przy ulicy Legnickiej i została wybudowana w latach 1911-1913. Aktualnie na je miejscu znajduje się budynek Dolmedu. Był to kościół dwuwieżowy z jednym prezbiterium.

 

W trakcie II wojny światowej kościół został przerobiony na strażnicę, a podczas oblężenia miasta wysadzony przez Niemców. Pozostałości kościoła zostały usunięte w latach pięćdziesiątych.

 

Inne świątynie, które nie znajdują się już na mapie Wrocławia, to kościół Marcina Lutra, o którym już pisaliśmy, a także Kościół Odkupiciela, który był rozebrany w latach pięćdziesiątych.