Wrocław jest pięknym miastem, w którym do dziś podziwiać można liczne zabytki architektury. Spacer ulicami Starego Miasta jest wyjątkowy. Szczególnym uznaniem turystów cieszy się Ostrów Tumski, który przed wiekami był wyspą, na której mieścił się gród królewski.
Zamek Piastów na Śląsku
Na Ostrowie Tumskim znajduje się klasztor Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame. Nie każdy jednak wie, że w jego podziemiach znajdują się ruiny XIII wiecznego zamku książęcego. Pozostałości zamku pamiętają czasy, kiedy w Polsce panowali jeszcze królowie z dynastii Piastów. Do dzisiaj podziwiać można pozostałości muru zamkowego, które znajdowały się wzdłuż Odry. Schodząc do podziemi klasztoru można zauważyć, jak duża była siedziba ówczesnego zamku.
Zwiedzanie podziemi klasztoru
Obecnie można zwiedzić podziemia klasztoru i podziwiać pozostałości piastowskiego dziedzictwa. W podziemiach turyści mają okazję zobaczyć fundamenty oktogonu o 18-bokach, a także budynków przyległych. Badania archeologiczne wykazały, że ruiny pochodzą z przełomu XII i XIII w. Początkowo był to drewniany gród, który w czasach panowania Bolesława Wysokiego został przebudowany na zamek murowany.
Zamek w czasach Piastowskich
Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska. Również za czasów piastowskich było on ważnym miejscem oraz siedzibą książąt Śląskich z linii Piastów. W historii Polski zapisali się oni wieloma zasługami, dążąc do ponownego scalenia kraju. Duże zasługi przypisać można Henrykowi I Brodatemu oraz jego żonie, Jadwidze. Przez lata zamek był rozbudowywany i ulepszany, a w jego obrębie powstawały nowe budynki, przeznaczone do zamieszkania. Co ciekawe, w tym okresie instalowane były systemy ogrzewania ciepłym powietrzem. Systemy te można podziwiać do dziś, zwiedzając udostępnione w klasztorze miejsca.
Zamek Piastów Śląskich obecnie
Klasztor oraz przystosowane dla zwiedzających podziemia są miejscem, w którym można cofnąć się w czasie aż do czasów średniowiecznego Wrocławia. Obok udostępnionych w podziemiu pozostałości piastowskiego zamku, uwagę zwiedzających może przykuć również przepiękny, przyklasztorny ogród. Jego kształt jest typowy dla XVIII ogrodów, o układzie kwaterkowym. Budynek klasztoru przystosowany został także do tego, aby turyści mogli w nim przenocować.