Wrocław jest znanym miastem z tego, że w grudniu przyciąga do siebie wielkie ilości osób chcących zatopić się w magicznym klimacie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wiosenną porą, kiedy to Wielkanoc zbliża się do nas powolnymi krokami, w tym mieście organizowane są równie interesujące imprezy wprowadzające nas w klimat tych świąt.

Muzeum Etnograficzne

Wrocławski oddział Muzeum Etnograficznego jest gospodarzem tego wydarzenia, które co roku urządzane jest przed nadejściem Świąt Wielkanocnych.  W siedzibie tej placówki na co dzień można oglądać najróżniejsze wystawy związane z ludnością dolnośląskich ziem. Trzeba przyznać, że są to bardzo różnorodne wystawy. Pokazują nam jak bardzo różnili się ludzie. Mieszkali ze sobą na jednej, polskiej ziemi, jednak pochodzili z zupełnie innych kultur. W okresie wiosennym już od kilkudziesięciu lat urządzane są wystawy ściśle związane z okresem wielkanocnym.

Rękodzieło na Wielkanoc

Pierwsza wystawa  i kiermasz związana z Wielkanocną miała miejsce w roku 1968. Od tego roku ludzie zbierają się, aby prezentować różnego rodzaju wyroby związane z tymi świętami. Są to palmy, pisanki, kraszanki, kroszanki, oklejanki. Tak, bowiem nie są to tylko zwykłe pisanki, które sami robimy w swoich domach. Są to bardzo starannie wykonane jajka najróżniejszymi technikami. Odwiedzający to wydarzenie muszą sobie również zdawać sprawę, że właśnie tutaj w tym wrocławskim muzeum znajduje się największa kolekcja pisanek na Dolnym Śląsku. Cała wystawa pisanek liczy ponad tysiąc sztuk, więc jest naprawdę co podziwiać.

Techniki zdobienia jajek

Przy okazji odwiedzin tej wystawy wszyscy mogą również poznać różne techniki zdobienia jajek. Batikowa, rytownicza, aplikacyjna, współczesna – to cztery podstawowe techniki tradycyjne, które pozwalają na uzyskanie naprawdę pięknych efektów na przyszłych jajkach wielkanocnych. Obserwując osoby stosujące te techniki do zdobienia przekonamy się, że nie jest to łatwa praca. Potrzebne są ogromne pokłady cierpliwości oraz umiejętności. Niektóre ruchy trzeba wykonywać bardzo powoli, bardzo starannie, dzięki czemu efekt końcowy będzie jeszcze piękniejszy. Warto raz do roku poświęcić czas i zagłębić się w tą wielkanocną wystawę.  Pozwala ona poznać najpiękniejsze pisanki na Dolnym Śląsku.

Kiermasz i warsztaty na wystawie

Będąc w tym czasie w muzeum każdy zwiedzający będzie miał okazję wzięcia udziału w warsztatach. Dzięki nim będzie mógł zrobić własną pisankę. Jest to wydarzenie szczególnie lubiane przez dzieci kochające wykonywanie prac najróżniejszymi technikami. Dorośli mogą zakupić różnego rodzaju ozdoby wielkanocne na swój stół, jak chociażby baranki z ciasta lub masła, piękne palmy, które również wykonywane są ręcznie. Wystawa wielkanocna to doskonałe wydarzenie. Pozwala poznać oraz zobaczyć jak w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniały się techniki wykonywania wszystkich ozdób wielkanocnych w rejonie Wrocławia.