W samym sercu Wrocławia znajduje się historyczny rynek, gdzie bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne. Wiosną, latem jesienią oraz zimą – kalendarz kulturalny Wrocławia jest zawsze bardzo ciekawie zaplanowany. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, nawet jeżeli nie pochodzi z tego miasta.

Letnie przesilenie na rynku

Jak w wielu innych miastach, tak również we Wrocławiu organizowane jest letnie przesilenie. Znane inaczej jako Noc Świętojańska lub też Noc Kupały. Od wielu lat ten dzień, kiedy to słońce utrzymuje się dłużej na niebie łączone jest nie tylko z przypomnieniem dawnych obrzędów, ale również z koncertami, jakie z tej okazji planowane są w mieście. W samym Wrocławiu przy tej okazji organizowany jest również Jarmark Świętojański. W tym roku będzie trwał już od 17 maja. Na samym jarmarku będzie można spróbować różnych, tradycyjnych potraw, jak również produktów regionalnych oraz zagranicznych. Cała impreza potrwa do 24 czerwca, kiedy to nastąpi finał całej Nocy Świętojańskiej. W tym roku letnie przesilenie przypada bowiem właśnie 24 czerwca.

Noc Świętojańska

W tym czasie każdy uczestnik Nocy Świętojańskiej będzie mógł przeżyć prawdziwą ucztę dla podniebienia oraz dla oczu, bowiem na jarmarku znajdziemy naprawdę wielu wspaniałych wystawców. Mieszkańcy również starają się o odpowiednie powitanie lata, dzięki specjalnym, tradycyjnym obrzędom, których początki sięgają wiele, wiele lat wstecz. Chociażby puszczanie wianków na wodzie lub palenie ziół w ognisku. Takie zachowania miały zapewnić pannom szybkie zamążpójście. Rolnikom natomiast miało zapewnić obfitość plonów na polach i w sadach. Do tego ważne jest również rozpalenie samego ogniska, dzięki czemu będzie ono pięknie płonąć i zapewniać duży, mocny ogień. Dzisiaj również te tradycje prezentowane są we Wrocławiu podczas letniego przesilenia. Wielu śmiałków poszukiwało i nadal poszukuje w lesie kwiatu paproci, który zakwita tylko raz do roku – właśnie w tę noc. To on zapewni nam dobrobyt i szczęście przez cały rok.

Tajemnice i czary na wrocławskim rynku

Warto odwiedzić Wrocław w czasie Jarmarku Świętojańskiego, aby móc przeżyć naprawdę magiczne chwile. Dzieci będą mogły również wziąć udział w wielu warsztatach, dorośli na pewno chętnie wybiorą się na nie jeden koncert, który z tej okazji odbędzie się w mieście. Poczujcie się jak starodawne ludy, które wznosiły modły do pradawnych bogów odpowiedzialnych za ich szczęście, powodzenie oraz miłość, jak również dobre plony. Magiczna atmosfera Wrocławia na pewno Wam się spodoba.