Jak wiele obecnych dzielnic Wrocławia, położone na północnym zachodzie Psie Pole pierwotnie było samodzielną miejscowością. Do dziś o tym fakcie przypomina niewielki, urokliwy ryneczek, wokół którego koncentruje się życie lokalnej społeczności.
Psie Pole jako dzielnica zajmuje spory obszar, którego nieformalną granicą są Mosty Jagiellońskie. Kilka kilometrów dalej docieramy do jej kolejnego symbolu, czyli Centrum Handlowego Korona, jednego z pierwszych tego typu obiektów we Wrocławiu, w którym długo mieściło się jedyne w mieście kino sieciowe. Tuż za Koroną jeden ze zjazdów prowadzi do Zakrzowa, drugi natomiast wprost na rynek Psiego Pola – to właśnie tu zaczyna się „właściwa” część dzielnicy.
Zielone oblicze dzielnicy
Zanim do niej dotrzemy, mijamy ogródki działkowe i tereny zielone z rzeką Widawą, przed którą lokalnych mieszkańców chroni wał przeciwpowodziowy. Jest on równocześnie popularnym miejscem aktywnego wypoczynku. Pięciokilometrowy odcinek przecina łąki, pola i lasy, a gdy pogoda sprzyja, na każdym kroku spotkać można spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. Z perspektywy wału przeciwpowodziowego można również obserwować dynamiczny rozwój Psiego Pola pod względem mieszkaniowym. W ostatnich latach okolica wzbogaciła się o kilka inwestycji, wybieranych chętnie ze względu na stosunkowo niskie ceny mieszkań w porównaniu z resztą miasta.
Rynek z psiakami
W okolicy wspomnianego rynku krajobraz natychmiast się zmienia – jego otoczenie stanowią kamieniczki, na tle których zdecydowanie wyróżnia się minimalistyczny budynek centrum kultury i sztuki Fama, które na co dzień jest biblioteką, a cyklicznie organizuje między innymi pokazy filmowe czy warsztaty. Sam rynek, wzorem głównego, ma fontannę, a także zielone klomby i swój największy wyróżnik: rzeźbę przedstawiającą bawiące się kundelki. Trudno o lepszy symbol dzielnicy powszechnie nazywanej „Psiakiem”.
Na steka, lody czy chaczapuri?
W okolicy rynku załatwić można niemal wszystkie codzienne sprawy. Znajdziemy tu zakład szewski, pasmanterie, kwiaciarnię, sklepy odzieżowe, kilka salonów fryzjerskich, siedziby banków, aptekę czy zakłady fotograficzne. Nie brakuje także małego warzywniaka, kilku piekarni, sklepów wędliniarskich, a także lokali gastronomicznych. Tylko w obrębie rynku działają dwie restauracje z kuchnią europejską, knajpka włoska, lokal z sushi czy kawiarnia z własnej roboty lodami. W głębi dzielnicy znajdziemy popularne supermarkety, a nawet niewielkie centrum handlowo-usługowe. W odległości piętnastominutowego spaceru od rynku można również zrobić zakupy na lokalnej hali targowej.
Urok wrocławskiej dzielnicy Psie Pole tkwi w jej kompaktowym charakterze. Nie wychodząc poza jej granice załatwić można niemal wszystko, i to przemieszczając się pieszo lub rowerem. Dodając do tego panujący tu spokój oraz niewielką odległość od centrum miasta (dojazd samochodem zajmuje 15-20 minut), Psie Pole jest dzielnicą, którą warto wziąć pod uwagę planując zamieszkanie w stolicy Dolnego Śląska.