Urokliwe pałace, pełne tajemnic podziemne miasto, a może spotkanie oko w oko z kormoranem? Okolice Wrocławia są pełne miejsc idealnych na weekend pełen wrażeń dla miłośników historii, natury czy wypoczynku w miejscu innym niż wszystkie.

Śląski Wawel – Zamek w Brzegu

Około 40 km od Wrocławia znaleźć można jeden z najpiękniejszych zabytków w regionie. Mowa o zamku w Brzegu, renesansowej perełce, nazywanej Śląskim Wawelem z racji monumentalnych rozmiarów i podobieństw architektonicznych. Imponująca budowla była siedzibą książąt śląskich i mieści Muzeum Piastów Śląskich, w którym oglądać można przykłady malarstwa średniowiecznego, bogaty zbiór zabytkowych zegarów, a nawet form do pierników.

Wałbrzyskie skarby

Mniej więcej godzinę od Wrocławia oddalony jest Wałbrzych. To niegdyś górnicze miasto dziś przyciąga szeregiem atrakcji dla fanów rozrywek spod znaku historii, natury czy przemysłu. Jedną z najsłynniejszych nie tylko w mieście, ale w całym regionie, jest monumentalny Zamek Książ. Jego historia liczy ponad 700 lat, a obecny wygląd uzyskał w wieku XVIII, gdy w jego posiadanie wszedł ród Hochbergów. To tutaj rezydowała słynna księżna Daisy, a w okresie II wojny światowej był szykowany na kwaterę główną Hitlera. Dziś zwiedzać można zarówno wnętrza, jak i podziemia zamku (również w ramach nocnego zwiedzania „z dreszczykiem), a nie mniej efektowne są otaczające go ogrody. Do zamkowego kompleksu należy również oddalona o kilka kilometrów palmiarnia, której atrakcją, poza egzotycznymi gatunkami roślin, są także lemury.

Podziemne miasto

Tunele wydrążone pod Zamkiem Książ były częścią Projektu Riese, czyli rozległego kompleksu architektonicznego zlokalizowanego w podziemiach Gór Sowich. Wiemy, że na jego terenie miała znaleźć się kwatera główna Adolfa Hitlera, jednak docelowe przeznaczenie projektu pozostaje tajemnicą. Jednym z miejsc, które pozwala odkryć jego zakamarki, jest Podziemne Miasto Osówka, oddalone o około 80 km od Wrocławia. Jest to jeden z najlepiej zachowanych fragmentów podziemnych tuneli, które można przemierzać wytyczoną trasą historyczną z elementami multimedialnymi. Miłośnicy historii z pewnością docenią taką wycieczkę.

Blisko natury

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Dolnego Śląska na miłośników przyrody czeka największy park krajobrazowy w Polsce – Dolina Baryczy. Ten niezwykle malowniczy zakątek regionu pełen jest stawów, łąk i mokradeł stanowiących schronienie dla wielu gatunków ptaków – kormoranów, bielików czy myszołowów. Z kolei miłośnicy wspinaczek górskich, które nie wymagają dalekich podróży, mogą wybrać się na górę Ślężę. Otaczające ją trasy nie stanowią wyzwania dla większości piechurów, a na szczycie czeka przepiękny widok na Masyw Ślęży, który można oglądać z wieży wzniesionego tam Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Znajdziemy tu również lokalny symbol, czyli ślężańskiego niedźwiadka, będącego symbolem pogańskich wierzeń, które niegdyś tu praktykowano.

Zamek na wodzie

Jeśli nasza wycieczka pod Wrocław potrwać ma zaledwie kilka godzin, warto wybrać się do położonego tuż za granicą miasta zamku na wodzie w Wojnowicach. W pięknie odrestaurowanym pałacyku dziś mieści się hotel i restauracja, a otaczający go, nieco dziki park, zachęca do spacerów lub urządzenia pikniku w pobliżu zamkowej fosy. Ciekawostką dla miłośników architektury jest fakt, że wzniesiono go w stylu gotycko-renesansowym, który rzadko spotyka się w Polsce.