Wczesnośredniowieczne skarby to nie lada gratka – nie każdy wie, że można również zobaczyć je we Wrocławiu. Na szczególną uwagę zasługuje tak zwany skarb kotowicki, którego elementy są prezentowane właśnie we Wrocławiu.

 

Czym jest skarb kotowicki?

Skarbem kotowickim nazwano znalezisko archeologiczne składające się z wczesnośredniowiecznych monet, a także biżuterii. Został on znaleziony w 1972 w Komorowicach, w piasku pochodzącym ze żwirowni w Kotowicach.

 

W skarbie znalazło się minimum 300 sztuk srebrnych ozdób, a także przeszło 1090 monet ze srebra. Zostały one w większości uszkodzone lub zachowane są w niewielkich fragmentach. Wśród monet znalazły się między innymi arabskie dirhemy, fragmenty miliarensów bizantyjskich, monety czeskie, a także różne inne monety zachodnioeuropejskie, w tym bawarskie, nadreńskie, zachodnioszwabskie i wchodnioszwabskie, frankońskie, lotaryńskie. Wśród ozdób znalazły się z kolei takie jak naszyjniki, kolczyki, zausznice, klamerki, paciorki.

 

Szacuje się, że skarb pochodzi z czasu po 983 roku.

 

Historia skarbu kotowickiego

W 1972 roku robotnicy pracujący dla Doświadczalnych Zakładów Zootechnicznych w Siechnicach w takcie budowy owczarni rozbili naczynie gliniane, w którym znajdowały się srebrne ozdoby i monety. Niestety, część skarbu została rozkradziona, część wrzucona do betoniarki.

 

O odkryciu powiadomiono kierownika Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Popełniono jednak kolejne błędy – zabezpieczono jedynie część skarbu niezgodnie z przepisami. Prywatni kolekcjonerzy postanowili interweniować. Dopiero po ich zawiadomieniu rozpoczęto akcję poszukiwawczą reszty skarbu. Odzyskano go od ponad 60 osób prywatnych, a także rozebrano budynek gospodarski, wykuwając z niego także dużo części skarbu. W ten sposób odzyskano około 75% całego skarbu.

 

Gdzie możemy zobaczyć skarb kotowicki?

Odzyskana część znalezisk znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu oraz Gabinetu Numizmatyczno–Sfragistycznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.