Wrocław jest jednym z najstarszych miast znajdujących się w naszym kraju. Pierwsza wzmianki o tym mieście można znaleźć już w roku tysięcznym. Od tego czasu w mieście działo się bardzo wiele rzeczy, po których pozostały dzisiaj ślady w postaci zabytków historycznych.

Cmentarz Żydowski

Jeżeli lubicie historię i lubicie również odwiedzać zabytki, to koniecznie musicie wybrać się we Wrocławiu na spacer po Cmentarzu Żydowskim. Ten cmentarz to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii, które od 1991 roku udostępniana jest zwiedzającym. Na co dzień ten piękny cmentarz funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że nagrobki znajdujące się na tym cmentarzu to wybitne, monumentalne dzieła. Każda macewa żydowska jest bardzo starannie wykonana i przypomina o tym, że na tej nekropolii spoczywają naprawdę wybitni ludzi. Pierwszy pochówek odbył się tutaj w roku 1825. Początkowo sam cmentarz znajdował się poza granicami Wrocławia, jednak w roku 1868 cała powierzchnia znajdowała się już w granicach miasta.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Pomimo tego, że tą wspaniałą nekropolię można zwiedzać osobiście, codziennie w wyznaczonych godzinach, to warto zapisać się również na spacery z przewodnikiem. W sezonie wiosenno – letnio – jesiennym w każdą niedzielę można przyjść o godzinie 12, aby zatopić się w tajemnicach tej nekropolii, gdzie znajdują się naprawdę ogromnych rozmiarów, rodzinne i pojedyncze grobowce. Trzy lata przed zakończeniem drugiej wojny światowej, w roku 1942, na tym wrocławskim cmentarzu odbył się ostatni pochówek. Od tego momentu cmentarz nie był już świadkiem żadnego pogrzebu. Warto również dodać, że w czasie wojny w ostatnich tygodniach walk, właśnie w tym miejscu toczyły się zaciekłe bitwy o miasto Wrocław.

 

Osobistości

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na tej wrocławskiej nekropolii pochowanych jest wiele żydowskich osobistości, jak chociażby rodzice Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy. To właśnie św. Teresa została kanonizowana przez papieża Polaka – św.Jana Pawła II. Tutaj również znajduje się nagrobek Clary Sachs – śląskiej malarki impresjonistycznej. W tym miejscu można się również pochylić nad grobem Ferdinanda Lassalle’a – polityka, który był twórcą pierwszej partii socjalistycznej w Niemczech. Dlatego warto zapisać się na spacer z przewodnikiem w cenie biletu do muzeum, który odbywa się systematycznie w sezonie, aby poznać groby innych, bardzo ważnych ludzi, którzy znaleźli tutaj swój wieczny spoczynek.

 

Piękna sztuka

Sam cmentarz jest również wspaniałym przykładem sztuki. W drugiej połowie XIX powstało większość pomników oraz figur, które noszą ślady inspiracji sztuką starożytną, klasyczną. Wielu twórców pokazało tutaj właśnie swój wspaniały talent, który można do dzisiaj podziwiać na tej wrocławskiej nekropolii.