Papugi to ptaki, które w naszych warunkach klimatycznych nie występują na wolności. Kojarzone są one z ciepłymi krajami. W filmach o tematyce pirackiej, piękna, barwna i koniecznie potrafiąca mówić papuga jest nieodłączną towarzyszką każdego szanującego się pirata. We Wrocławiu można podziwiać te piękne ptaki w papugarni przy ul. Ruskiej 62/63.

Wrocławska papugarnia jest wyjątkowa. Tutaj można nie tylko podziwiać te piękne i różnokolorowe ptaki. Można je także nakarmić, zrobić z nimi zdjęcie, a nawet przytulić. Ci wyjątkowi mieszkańcy lubią towarzystwo ludzi i chętnie goszczą w swoim domu wszystkich, którzy chcą ich poznać. Mowa oczywiście o papugach, które zamieszkują papugarnię. Miejsce unikalne i jedyne we Wrocławiu. Papugi nie siedzą w klatkach, a fruwają po całej papugarni. To ich dom, a odwiedzający go ludzie są tylko gośćmi.

Miejsce wyjątkowe

Papugarnia mieści się w lokalu dawnego pubu, który został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb nowych lokatorów. Donice z kwiatami, gałęzie, a także liny znajdujące się pod sufitem to raj dla ptasich mieszkańców. Ale to nie koniec. Na ziemi znajduje się drewniana ściółka tak, aby stworzyć jak najlepsze i zbliżone do naturalnych warunki.

Mieszkańcy

Papugarnia zajmuje obecnie dwa piętra budynku, w którym mieszka łącznie około kilkadziesiąt papug różnych gatunków. Pierwsze z pięter zajmują mniejsze gatunki, a wśród nich podziwiać można np. kakadu różowe, lory czy amazonki. Fruwają dookoła, siedzą na linach lub kwiatach przyglądając się z ciekawością zwiedzającym. Niektóre, ciekawsze, podfruwają do turystów, siadając im na ramieniu. W królestwie mniejszych gatunków trzeba jednak uważać i ostrożnie stawiać kroki. Papugi lubią bowiem przechadzać się po drewnianej ściółce, a wtedy nie trudno o to by je nadepnąć. Bez wątpienia dużą atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość karmienia papug, które chętnie przyjmują pokarm nie tylko z rąk opiekunów. Przyjazne i towarzyskie, chętnie podają się pieszczotom. Na drugim piętrze podziwiać można większe okazy, wśród których zdecydowanie królują ary. Wchodząc na drugie piętro widać wyraźną różnicę: ary nie są tak towarzysko usposobione, dostojne i wyniosłe, raczej nie podlatują do odwiedzających. Ary są piękne, majestatyczne, dostojne i wyjątkowe, ale lepiej zachować dystans, który same narzucają.

Czy mogę zadać pytanie?

Na dużą pochwałę zasługują także opiekunowie papug, którzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem. W każdej chwili można zadać im pytanie, na które chętnie odpowiadają. To doskonała sprawa głównie dla ciekawych świata dzieci. Ich pytania często mogą być skomplikowane dla rodziców, natomiast nie będą stanowiły żadnego problemu dla pracowników papugarni. Opiekunowie często sami chętnie opowiadają o swoich podopiecznych, o ich charakterach i humorach, miłości do zabawy. Papugi chętnie też się uczą. Potrafią rozpoznać swoich opiekunów, a niektóre gatunki uczą się nie tylko sztuczek, ale też potrafią mówić.

Nie tylko Wrocław

Poznać i podziwiać te piękne ptaki można nie tylko we Wrocławiu. Całkiem niedaleko, bo w Obornikach Śląskich, znajduje się jeszcze jedno takie miejsce. Papugarnia Kubuś & Endriu to miejsce, dom, dla wielu wspaniałych gatunków. Podobnie jak we Wrocławiu, tak i w Obornikach Śląskich ptaki nie mieszkają w klatkach, lecz mają do dyspozycji całą powierzchnię. Mogą do woli fruwać, przyglądać się zwiedzającym. Niektóre z nich uwielbiają przesiadywać na głowach zwiedzających.