Zima jeszcze trwa, ale już niebawem rozpocznie się wiosna, dzień będzie dłuższy, dlatego warto zastanowić się, gdzie można by było wybrać się na spacer popołudniową porą. Nie każdy wie, że we Wrocławiu, poza licznymi parkami, można podziwiać wyjątkowe ogrody. Ukryte we wnętrzach zabytków, wirydarze czy przyklasztorne ogrody, w wielu przypadkach można dziś zwiedzić i podziwiać ich urodę i wyjątkowość.

Wrocławskie Ogrody Miejskie oraz wirydarze to wyjątkowe miejsca. Nie ma wątpliwości, że mają one swój urok. Pełne są tajemniczości. Do tego są to miejsca, w których można odetchnąć od miejskiego zgiełku, mimo że znajdują się one w samym sercu miasta. Co to za ogrody i gdzie ich szukać?

Dziedziniec Arsenału Miejskiego

To miejsce wyjątkowe dla historii miasta. Dziedziniec jest duży, o nieregularnym kształcie. Jest on otoczony budynkami, które służyły jako magazyny. Niestety nie można dokładnie oszacować ich wieku, podaje się jedynie, że zostały one wzniesione między XV a XVII w. Ale to nie wszystko. W obrębie dziedzińca znajdują się także dwie XIV-wieczne baszty, będące pozostałością po dawnych murach obronnych. Przeznaczenie budynków przez wieki zmieniało się. Pełniły rolę magazynu żywności, zbrojowni, ale także stajni. W części z nich wygospodarowano nawet miejsca na mieszkania. Po środku dziedzińca znajduje się XVII-wieczna studnia. Dziedziniec można zwiedzać w godzinach, w których otwarte jest Muzeum zlokalizowane przy ul. Cieszyńskiego 9.

Ogród Ossolineum na ul. Szewskiej

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w miejscu, gdzie znajduje się dzisiejszy ogród, znajdowało się boisko sportowe funkcjonujące przy jednej z wrocławskich szkół. Do ogrodu można dziś wejść aż z trzech stron: od ul. Grodzkiej, Szewskie, ale także z pl. Nankiera. Ze względu na położenie, ogród ten jest miejscem, w którym na chwilę wytchnienia liczyć mogą turyści, zwiedzający wrocławską starówkę. Dla ogrodu charakterystyczną rzeczą jest figura Chrystusa, będąca pomnikiem oddającym hołd ofiarom I wojny światowej.

Wirydarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Wyjątkowy, o cudownym klimacie, pełen uroku. Jest to miejsce chętnie odwiedzanie nie tylko przez turystów, ale także mieszkańców Wrocławia. W jego wnętrzu odbywają się imprezy plenerowe i koncerty, o kameralnym charakterze. Wirydarz pełen jest zieleni, a jego dodatkowym atutem jest kawiarnia.

Wirydarz Wydziału Filologicznego

To kolejne miejsce wart uwagi. Znajduje się przy pl. Nankiera 15. Budynek klasztoru franciszkanów z XIII w. pełni obecnie rolę gmachu uniwersyteckiego, w którym mieści się wydział filologiczny. Wirydarz ten zwiedzać można jednak w wyznaczonych porach. Od  kwietnia do września jest on otwarty w godzinach 10-17, natomiast od października do marca czas ten jest krótszy (godz. 10-15). Planując wizytę należy pamiętać, że w weekendy jest możliwość zwiedzania, ale wyłącznie wtedy, gdy w budynku odbywają się zajęcia.

Ogród, przy Papieskim Wydziale Teologicznym

Znajduje się przy ul. Katedralnej 9. Położony jest w samym centrum Starego Miasta. Znajduje się tuż za gmachem Wydziału Teologii. Bez wątpienia jest wyjątkowy, a ze względu na swoją lokalizację na Ostrowie Tumskim, podziwiać można przepiękne wrocławskie widoki: Odra, Wzgórze Polskie, gmach Muzeum Narodowego, a także bulwar Dunikowskiego i Włostowica.

Wirydarz w Muzeum Architektury

Jego historia nawiązuje do czasów, gdy w miejscu tym istniał klasztor benedyktynów, czyli w wieku XV. Wirydarz zwiedzać można wraz z Muzeum, które mieści się w dawnym, pochodzącym z przełomu XV-XVI w. klasztorze benedyktynów.

Dziedziniec Instytutu Antropologii

Jest ostatnim miejscem na liście wyjątkowych miejskich ogrodów Wrocławia. Jest on jednym z mniejszych, a dookoła niego znajdują się wyjątkowe arkady. W części centralnej, gdzie dawniej znajdowała się studnia, dzisiaj podziwiać można figurę św. Łucji. Przez lata przeznaczenie budynku było różne, lecz dziś, w tym XVIII-wiecznym gmachu znajduje się Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Człowieka.