Wrocław to takie miasto, gdzie można napotkać wiele fantastycznych zegarów. Znajdują się one w różnych częściach miasta. Niektóre osoby może zdziwić fakt, że chociażby na kościele św.Krzysztofa znajdował się specjalny zegar cukierników. Do najbardziej znanych zegarów w tym mieście należy jednak Zegar Kluskowy.

Wrocławska legenda o spóźnionym zegarze

Jak się okazuje ten zegar należał do ulubieńców wszystkich gospodyń domowych. Powodem tego był fakt, że spóźniał się o całe 15 minut. Kiedy wszystkie zegary w mieście biły o pełnej godzinie, ten milczał. Dopiero po kwadransie się odzywał. Gospodynie domowe wykorzystały tak ten fakt. O pełnej godzinie wrzucały do wody kluski ziemniaczane będące ulubioną potrawą wszystkich mieszkańców. Kiedy odzywał się z kolei Zegar Kluskowy, to był to znak, że kluski należało już z wody wyjąć.

Fakty historyczne

Dlaczego zegar się spóźniał? Władze miasta tłumaczyły to dbałością o ciszę. Kiedy wszystkie naraz zegary odzywały się o jednej godzinie rozbrzmiewał okropny hałas. Dlatego postanowiono, że zegar na kościele św.Barbary ma się spóźniać. Tak to niektórych denerwowało, że nawet podczas obrad rady miejskiej w 1879 roku omawiano ten punkt. Pierwsze wspominki o zegarze można jednak już znaleźć na kartach historii w 1580 roku. Nie wiadomo jednak, kiedy on dokładnie powstał. Pomimo tego, że niektórzy narzekali na jego ogromne opóźnienie, nikt tego nie naprawił. Sam kościół św.Barbary powstał w XV i XVI wieku. Był to kościół filialny i pogrzebowy parafii św. Elżbiety.

II wojna światowa

Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim, trójnawowym. Przez pewien czas był to nawet kościół garnizonowy. Jednak II wojna światowa bardzo boleśnie odznaczyła się w tym miejscu. Ponad 70% świątyni przestało istnieć. Łącznie z najsłynniejszym Zegarem Kluskowym. Dopiero po 1959 roku nastąpiła odbudowa całego wnętrza. Sam kościół przeszedł pod władanie kościoła prawosławnego. Ciekawostką historyczną jest fakt, że wcześniej kościół gromadził w swoich wnętrzach tkaczy, mydlarzy, karczmarzy, białoskórników.

Nowy Zegar Kluskowy

Pomimo zniszczeń, jakie ogarnęły kościół, mieszkańcy i władze miasta nie pozwoliły aby Zegar Kluskowy odszedł w niepamięć. Oficjalna odnowa po zniszczeniach II wojny światowej, zakończyła się w roku 1963. Jednak tak naprawdę renowacja tej świątyni trwa nadal. Dowodem na to może być fakt, że dopiero w 2014 roku Zegar Kluskowy wrócił na swoje miejsce. Ze względu na charakterystyczną budowę samego zegara prace nie były łatwe. Tarcza samego zegara została wyrobiona z tynku. Do tego trzeba było jeszcze dodać charakterystyczne niebieskie kolory. Na samym cyferblacie znajduje się słońce. Ważnym elementem jest fakt, że cyfra cztery została zapisana za pomocą czterech, rzymskich jedynek. W dzisiejszych bowiem czasach taką cyfrę piszemy za pomocą jedynki oraz piątki. Dzisiaj na nowo zegar jest dumą kościoła św. Barbary. A co najważniejsze, po tylu latach, zegar zaczął punktualnie odmierzać czas.