Okres Bożego Narodzenia to piękny czas, w którym króluje tradycja związana z religią chrześcijańską. Święta spędzone w gronie najbliższych, wigilijne łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, a także pasterka. To wszystko sprawia, że czas świąt staje się magiczny i wyjątkowy.

U żłóbka

Zgodnie z wiarą, Jezus urodził się w stajence, wśród zwierząt. W wielu gospodach, do których pukał Józef z Maryją nie było miejsca dla ciężarnej kobiety, która lada chwila miała zostać matką. Józef, martwiąc się o Maryję i jej dziecko postanowił poszukać schronienia w jednej ze stajni. I to właśnie w stajence na świat przyszedł Jezus. Nie było luksusu, ani godnych dla narodzin Wybawiciela warunków. Urodzony wśród zwierząt, położony przez Maryję w żłóbku na sienie. To właśnie w taki sposób świat przywitał Mesjasza.Na pamiątkę tego wydarzenia we wszystkich kościołach przygotowywane są symboliczne szopki, Święta Rodzina i Jezus na sianku błogosławiący wszystkim, którzy go odwiedzają. Szczególnie chętnie do małego Jezusa przyprowadzane są dzieci, chociaż one jeszcze nie zawsze są świadome symboliki.

Szopka z żywymi zwierzętami

Niektóre miasta decydują się na organizację wyjątkowej szopki, o nieco większych rozmiarach i z żywymi zwierzętami. Jednym z takich miast jest Wrocław, gdzie żywą szopkę podziwiać można przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia. Tym, którzy chcieliby odwiedzić szopkę podpowiadamy, że jest to możliwe od Wigilii, 24. grudnia aż do święta Trzech Króli 6. stycznia. Szopka czynna jest codziennie, w godzinach od 8.00 do 20.00. W tym roku we wrocławskiej żywej szopce oglądać będzie można owce, osioł, ale także koń oraz  cielak. Na co dzień, zwierzęta mieszkają we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.