Wrocławskie kina w ciągu swojej kilkusetletniej historii wielokrotnie się przeobrażały. Nawet wojna i czasy PRL nie zadusiły miłości Wrocławian do kinematografii, którzy milionowym tłumem goszczą w salach kinowych. I choć kina niezależne praktycznie znikły z mapy miasta, tak w niektórych komercyjnych można spotkać wyświetlane klasyki czy nowe perełki.

Historia kina we Wrocławiu

Pierwszy kinowy seans we Wrocławiu odbył się w 1896 roku. Początkowo istniało kilka małych kin, które mieściły do 200 widzów. W kinowych salach w powietrzu unosił się zapach dymu papierosowego i napojów alkoholowych. W trakcie seansów goście raczeni byli dźwiękami orkiestr i śpiewaków. Ogromną rewolucją we Wrocławiu było otworzenie Kina Scala, które w latach 20 mogło pomieścić ponad 1000 widzów. To miejsce było jednym z najdłużej działających kin we Wrocławiu, budynek ostatecznie wyburzono w 1999 roku. W okresie wojennym w mieście funkcjonowało 37 kin, większość z nich posiadała małe sale mieszące kilkaset osób, dla porównania dzisiejsze Kino Nowe Horyzonty w swoich zasobach posiada 2329 miejsc siedzących.

W powojennym Wrocławiu jako pierwsze powstało kino Warszawa, na miejscu zburzonego kina Palast-Theater. Kino Warszawa przeszło kilka metamorfoz i funkcjonuje do dzisiaj, jako Kino DCF. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie sale kinowe nie są przepełnione zapachem sosu serowego, a podczas seansu nie słychać chrupania nachosów i popijania napojów gazowanych. Ciekawym miejscem było nieistniejące już Kino Dworcowe, stworzone dla podróżnych, aby podczas oczekiwania na pociąg mogli oddać się kulturze filmowej. Miejsce przestało istnieć w związku z remontem Dworca Głównego PKP. Powojenne kina cieszyły się ogromną popularnością, a ilość widzów osiągała 1,5 mln ludzi rocznie.

Kina we Wrocławiu obecnie

Po likwidacji w 2011 roku kin kameralnych – Lwów i Lalka wydawało się, że wrocławska kinematografia przepełniona będzie jedynie komercyjnymi produkcjami, które nie wniosą intelektualnej iskry w życie człowieka. Na szczęście kino DCF postawiło na mocną niezależność i można w nim obejrzeć doskonałe produkcje, które trudno szukać w pozostałych kinach. Kino Nowe Horyzonty pomimo wyświetlania popularnych filmów, również znalazło miejsce na mniej znane produkcje, które cieszą się szaloną popularnością i przyciągają całą salę widzów. Poza tymi dwoma miejscami istnieje jeszcze kilka ogromnych kin, umieszczonych w centrach handlowych.

Tanie bilety do kina we Wrocławiu

W kilku wrocławskich kinach pojawiają się systematyczne promocje na bilety, dzięki czemu korzystanie z kultury nie jest tak obciążające dla kieszeni.

Dolnośląskie Centrum Filmowe (ul. Piłsudzkiego 64a) w każdą środę proponuje tańsze bilety. Bilet na film 2D kosztuje 11 zł. Poza tym w kinie są stałe cykle, które kuszą doskonałym filmem i biletem za 10 zł.

Kino Nowe Horyzonty zaprasza na tanie poniedziałki, w których bilet kosztuje 13 zł. Można również wykupić kartę przyjaciela kina, dzięki której bilety są o kilka złotych tańsze.

Kino Helios w Magnolia Park oferuje tanie wtorki, bilety w tym dniu kosztują 19 zł – bilet normalny i 17 zł – ulgowy.

Cinema City w Centrum Handlowym Korona tańsze bilety w kwocie 16 zł proponuje w środy. Bilety na seanse 3D w tym dniu kosztują 19 zł.