Jest jednym z najbardziej zatłoczonych skrzyżowań we Wrocławiu, gdzie znajduje się również węzeł komunikacyjny – Plac Grunwaldzki, przy którym znajduje się galeria handlowa Pasaż Grunwaldzki, ma długą historię i w przeszłości wyglądał zupełnie inaczej.

 

Plac Grunwaldzki, który w przeszłości nazywany był ulica Cesarską (niem. Kaiserstraße), był niegdyś obszernym placem. Obecnie został zredukowany do ulicy i skrzyżowania. Od nazwy placu swoją nazwę wzięło osiedle Plac Grunwaldzki. Plac ten określany jest potocznie jako „Grunwald”, z kolei jego centralne skrzyżowanie zostało nazwane Rondem Reagana.

 

Gwiazda Szczytnicka

Ulica, która stanowi główną część placu, niekiedy określana jest jako oś Grunwaldzka. Przebiega przez dawne Nowe Szczytniki. Została zaprojektowana w latach osiemdziesiątych XIX wieku, aby poprawić komunikację wschodnich dzielnic miasta z centrum. To właśnie wtedy powstała reprezentacyjna Kaiserstraße, która łączyła nowy Most Grunwaldzki z obecnym Mostem Szczytnickim. Później do istniejącej ulicy dołączyła kolejna, dając skrzyżowanie.

 

Nie każdy wie, że centralne skrzyżowanie na obecnym Placu Grunwaldzkim określane było jako Scheitniger Stern, czyli „Gwiazda Szczytnicka”. Stosowane obecnie nazwy mostu Szczytnickiego i ulicy Szczytnickiej wzięły swoją nazwę od średniowiecznej wsi Szczytniki, która znajdowała się za mostem. Aktualnie na terenie dawnej wsi rozciąga się Park Szczytnicki.

 

Lotnisko na Placu Grunwaldzkim

Duże pole, które spowodowało, że teren ten nazwano placem, powstało w okresie II wojny światowej. Gdy lotnisko w Gądowie zostało zajęte przez Armię Czerwoną, szef wrocławskiej NSDAP Karl Hanke podjął decyzję o budowie lotniska we wnętrzu miasta. Wówczas zburzono znajdujące się przy ulicy budynki, w tym ewangelicki kościół Marcina Lutra.

 

Z lotniska wystartowały tylko dwa samoloty – 10 kwietnia z 22 rannymi do ewakuacji, a także 5 maja, którym Karl Hanke miał uciec z Wrocławia, niemniej nie jest to całkowicie zgodnie z prawdą, gdyż już wtedy pas lotniska był uszkodzony, więc samolot wystartował dopiero w okolicy Halą Stulecia.