W jednym z naszych poprzednich artykułów zajmowaliśmy się historią popularnego Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Doszliśmy aż do II wojny światowej. W trakcie działań wojennych plac ten, który pełnił rolę lotniska, został poważnie uszkodzony. Przedtem również wybudzono znajdujące się tu budynki, w tym ewangelicki kościół Marcina Lutra z najwyższą wówczas we Wrocławiu wieżą. Co stało się z Placem Grunwaldzkim po wojnie?

 

Zniszczony Plac Grunwaldzki po uprzątnięciu po zakończeniu działań wojennych zyskał nową nazwę – szaberplac. Stał się największym targowiskiem w mieście, gdzie handlowano wszelkiego rodzaju mieniem wyszabrowanym z opuszczonych przez Niemców domów. Handlowano na nim niemalże wszystkim – meblami, fortepianami, ubraniami, biżuterią, wyposażeniem domów, aby wspomnieć tylko o niektórych przedmiotach.

 

Odbudowa Placu Grunwaldzkiego

Na początku lat pięćdziesiątych rozpoczęto planowanie terenu na Placu Grunwaldzkim na nowo. Zaczęły powstawać tutaj również budynki. W pierwszej kolejności, wzdłuż głównej osi placu, po stronie południowej i przeciwnej, zaczęły powstawać zabudowania Akademii Rolniczej, Politechniki, a potem również Uniwersytetu Wrocławskiego. Wybudowano również akademiki nazywane „Dwudziestolatka” i „Parawanowiec”.

 

W latach sześćdziesiątych, wskutek nadmiernego pośpiechu i zaniechania zasad bezpieczeństwa, doszło do katastrofy budowlanej. W katastrofie zginął majster budowy i dziewięciu robotników.

 

W latach 1967-1975 powstały bloki mieszkalne według awangardowych na tamte czasy projektów – tak zwane Sedesowce. Także wybudowano znane akademiki „Ołówek” i „Kredka”.

 

Plac Grunwaldzki od lat dziewięćdziesiątych

Aż do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na części placu działało targowisko sprzedające owoce i warzywa. W marcu 2006 roku rozpoczął się etap remontu Placu Grunwaldzkiego.

 

Główne skrzyżowanie zostało oddane do użytku w 2007 roku jako rodzaj ronda o kształcie elipsy przykrytego w części środkowej dachem. Powstał tutaj węzeł komunikacji zbiorowej ze zintegrowanymi przystankami tramwajowymi i autobusowymi. W kolejnym roku uruchomiono przejście podziemne.

 

Przy Placu Grunwaldzkim powstał również Pasaż Grunwaldzki – jedna z popularnych galerii handlowych znajdujących się w tej części miasta.