Nie każdy mieszkaniec Wrocławia zdaje sobie sprawę z tego, że w miejscu obecnych budynków Politechniki Wrocławskiej przy Placu Grunwaldzkim znajdował się w przeszłości kościół z najwyższą w całym mieście wieżą – był to kościół Marcina Lutra.

 

Martin-Luther-Kirche (Lutherkirche) to nieistniejący już obecnie luterański kościół znajdujący się we Wrocławiu. Znajdował się on przy Placu Grunwaldzkim. Niestety, został zniszczony w okresie II wojny światowej.

 

Kościół Marcina Lutra – budowa

Kościół został wybudowany pod koniec XIX wieku, a dokładnie w latach 1893-1896. Zaprojektował go architekt Jürgen Kröger, który przygotował także projekty innych kościołów znajdujących się w Polsce i w Niemczech.

 

Kościół powstał w stylu neogotyckim, nawiązującym do gotyku płomienistego. Była to świątynia jednonawowa, z prezbiterium półkulistym. Aż do 1945 roku był najwyższym budynkiem we Wrocławiu, ponieważ jego wieżą liczyła sobie aż 90 metrów wysokości. W 1915 roku kościół Marcina Lutra został rozbudowany, co miało związek z powiększającą się liczbą ewangelików w mieście.

 

Nad wejściem do kościoła można było zobaczyć pomnik Marcina Lutra będący kopią pomnika Lutra znajdującego się w Wormacji.

 

Kościół Marcina Lutra – zniszczenie

Niestety, w okresie II wojny światowej ten najwyższy kościół we Wrocławiu został zniszczony. Podczas oblężenia Festung Breslau świątynia została poważnie uszkodzona w 1944 roku, a następnie wysadzona w powietrze. Rozkaz wydał Karl Hanke – sekretarz osobisty Josepha Goebbelsa, gauleiter Dolnego Śląska.

 

Na miejscu kościoła Marcina Lutra powstał pas startowy lotniska, ponieważ poprzednio używane przez siły zbrojne lotnisko zostało zajęte przez Armię Czerwoną. Lotnisko było jednak używane często, a jego płyta została uszkodzona.

 

Gdyby kościół Marcina Lutra miał stać nadal we Wrocławiu, znajdowałby się on w miejscu budynku Politechniki Wrocławskiej (budynek D1) przy pomniku Pomordowanych Profesorów Lwowskich. Obecnie możemy oglądać go już jedynie na zachowanych fotografiach i pocztówkach