Tomek i przyjaciele, czy Stacyjkowo to ulubione bajki wielu maluchów. Piękne lokomotywy parowe są już jednak technologicznym przeżytkiem, a na trasach kursują szybkie nowoczesne pociągi. Nie oznacza to jednak, że przejażdżka starą lokomotywą jest niemożliwa. Podróż pociągiem retro to z pewnością atrakcje, nie tylko dla najmłodszych. Gdzie i kiedy można odbyć taką podróż? Dowiedźcie się z tego artykułu.
Koleją parową wokół Wrocławia
To kilkugodzinna wycieczka po głównych trasach kolejowych wokół miasta Wrocławia. W trasę zabiorą pociągi APSIK, GAPCIO i HAŁABAŁA oraz GBUREK, ŚPIOCH i WESOŁEK, których imiona pochodzą od sławnych Wrocławskich krasnali. W skład pociągu wchodzą trzy zabytkowe wagony pasażerskie, ze starymi drewnianymi ławeczkami, które ciągnie lokomotywa parowa TKh05353.
Podróż rozpoczyna się na jednym z najpiękniejszych polskich dworców – Dworcu Głównym, a następnie udaje się w kierunku jednego z dworców – Nadodrze, Kuźniki, lub Pracze.
Jeśli chcesz poznać wrocławskie krasnale wybierz się na spacer mityczną trasą we Wrocławiu.
Dłuższa trasa obejmuje stacje Wrocław Główny – Wrocław Osobowice – Wrocław Gądów – Wrocław Zachodni – Wrocław Główny;
Wycieczki odbywają się głównie w okresie od wiosny do jesieni oraz z różnych okazji, np. mikołajki, czy dzień dziecka. Informacji na temat dat i godzin odjazdów można znaleźć na stronie organizatora oraz stronach z wydarzeniami we Wrocławiu.
Sprawdź, również nietypowe atrakcje, które warto odwiedzić we Wrocławiu.
Wycieczka pociągiem retro po Dolnym Śląsku
Już w marcu można się będzie wybrać na znacznie dłuższą wyprawę zabytkowym pociągiem retro. Globtroter składa się z trzech zabytkowych wagonów klasy 3 oraz 1 i lokomotywy spalinowej. Jest to wycieczka całodniowa, której trasa rozpoczyna się we Wrocławiu na Dworcu Głównym. Następnie pociąg wyrusza do Jelcza Laskowic, a dalej do Karłowic – Dobrzeń Wielki – Opole Główne, gdzie zatrzymuje się na dłuższą chwilę. Następnie koło południa rusza dalej do Komprachcic – Szydłowa – Nysy. Tu jest czas, by zrobić dłuższą przerwę na obiad i zwiedzanie. Powrót w okolicach godziny 18.00 przez Szydłów – Opole Główne – Brzeg do Wrocławia.
Osoby, które chcą wybrać się podróż zabytkowym pociągiem, muszą wypełnić specjalny formularz w celu rezerwacji miejsc. Warto się spieszyć, ponieważ chętnych jest wiele, a miejsc dość mało. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stornie organizatora wycieczek TuRKoL.pl
Zobacz również, jak zaplanować urlop na Dolnym Śląsku.
Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie
Dla tych, którzy chcą obejrzeć prawdziwą parowozownię, jak z bajki i dokładnie przyjrzeć się szczegółom starych parowozów doskonałą opcją jest wycieczka do Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Jest to jedno z największych muzeów kolejowych w Europie, założone w 2005 roku. Usytuowane na terenach dawnej lokomotywowni, pochodzącej z 1980 roku, obejmuje ponad 2 hektary zachowanej infrastruktury kolejowej, w której skład wchodzą budynki lokomotywowni oraz zaplecze techniczne, w tym aż 150 pojazdów kolejowych. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku.
Muzeum jest szczególnie otwarte na młodych miłośników kolejnictwa, którzy mogą wejść do wybranych modeli parowozów i przyjrzeć się dokładnie wszystkim detalom maszyny. Dodatkowo w niektóre święta oraz weekendy muzeum organizuje przejazdy zabytkowym taborem po specjalnej Trasie Parowozowej. Jest to ścieżka edukacyjna, którą można zwiedzić podczas przejazdu pociągiem.
Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stornie muzeum.