Jakość powietrza jest obecnie jednym z największych problemów cywilizacyjnych. Zabiegi o poprawę w tej dziedzinie stanowią istotne wyzwanie dla rządów i społeczeństw na całym świecie. Wrocław, czyli jedno z wojewódzkich polskich miast, uważane jest za niezwykle piękne i godne odwiedzenia miejsce. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że ma także negatywne strony. Mowa tu o zanieczyszczonym powietrzu. Czy faktycznie tak jest i co można zrobić, aby zmienić tę sytuację?

Wrocław w czołówce miast z zanieczyszczonym powietrzem

Od 2019 roku we Wrocławiu działa 6-stopniowy Indeks Powietrza. O aktualnym poziomie smogu, jakości powietrza oraz związanymi z nimi zaleceniami możemy dowiedzieć się z tablic informacji pasażerskiej, oraz strony internetowej miasta.
Według Wrocławskiego Indeksu aktualny stan jakości powietrza w tym mieście jest krytyczny. Potwierdza to też globalny indeks smogowy, gdzie największe miasto dolnego śląska regularnie ląduje w pierwszej piątce.
Miasto podejmuje wiele działań, by zapobiec pogorszeniu się tej sytuacji, nie jest to jednak takie proste. By się to udało, wymaga zwiększenia świadomości społecznej i odpowiedniego zaangażowania mieszkańców.

Najwięksi truciciele powietrza w mieście

Do głównych powodów zanieczyszczeń powietrza należy ogrzewanie gospodarstw domowych złej jakości paliwem, jak również używanie do tego starych kotłów niskoemisyjnych. Dlatego też miasto wdrożyło program wymiany źródeł ogrzewania. Do batalii ze smogiem dołączył także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który w zeszłym roku przekazał 22 mln złotych na wymianę pieców we Wrocławiu.

Inną przyczyną złej jakości powietrza są samochody. Uważa się, że generują one ponad 60% smogu. Smog samochodowy to nie tylko to, co leci bezpośrednio z rur wydechowych. Wbrew pozorom jedynie około 7%. zanieczyszczeń komunikacyjnych powstaje w ten sposób. Zdecydowanie dominująca część smogu samochodowego to unos wtórny, czyli wszystko, co zalega na ulicach, a następnie jest wznoszone do powietrza przez mknące pojazdy lub ruch pieszych. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie ulic, torowisk i chodników.
Mogłoby się wydawać, że problem rozwiązuje deszcz, który zmywa brud z ulic. Jednak okazuje się, że nie jest to wystarczające. Może on bowiem rozpuścić zaschnięte zanieczyszczenia stałe zalegające na drogach. Niestety, nie ma on możliwości i siły, by te zanieczyszczenia spłukać do kanalizacji.

Czy ograniczenie ilości samochodów to jedyne rozwiązanie?

Ograniczenie ilości samochodów na drogach jest bardzo istotne, kiedy mówimy o zapobieganiu smogowi. Aby ograniczyć ruch samochodowy, dobrym pomysłem jest przesiadka do komunikacji miejskiej. Świetnym sposobem poruszania się po mieście jest rower, który nie dość, że nie wpływa negatywnie na stan powietrza, to zapewnia również codzienną porcję ruchu. Nie jest to jednak jedyne wyjście i istnieje szereg innych działań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza.
Aby zapobiegać smogowi, warto zadbać o to, by na większą skalę stosować energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, np.  fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Pomoże także zieleń. Rośliny produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla, dlatego też dobrym pomysłem są programy, zakładające zwiększenie ilości roślin w miastach.
Innym wyjściem jest podłączenie gospodarstw domowych do sieci miejskiej, co wyeliminuje problem palenia w starych piecach. Jeżeli nie jest to możliwe, wymiana pieca na nowszy.

Ekologiczny transport – rozwiązanie dla miast

Oprócz wspomnianej już komunikacji miejskiej, która może przyczynić się do oczyszczania powietrza, pomogą też samochody elektryczne. Nic więc dziwnego, że zwiększa się ich popularność i coraz częściej można je spotkać na drogach. Jednym z pionierów w tej dziedzinie jest marka Volkswagen, która w swojej ofercie posiada w pełni elektryczne modele ID.3 i ID.4 (szczegóły oferty można znaleźć na https://centrumwroclaw.pl/vw/). Co ciekawe, nie tylko sam samochód jest ekologiczny, taka też jest jego produkcja. Nawet dostawy akumulatorów do fabryki odbywają się drogą kolejową, a na każdym etapie powstawania samochodów stosuje się innowacyjne rozwiązania eko.
Wybierając model ID.4, możemy zyskać  akumulator o pojemności netto 77 kWh oraz zasięg do ponad 500 km. Główną zaletą tego pojazdu jest możliwość ładowania w wielu miejscach. zarówno w domu prądem z gniazdka czy też korzystając z ładowarki, jak i wykorzystując stacje ładowania przy stacjach paliw i autostradach. Wnętrze samochodu jest także imponujące. Posiada szereg nowoczesnych udogodnień, co w połączeniu ze świadomym podejściem do ekologii, czyni ten model VW jednym z najbardziej innowacyjnych samochodów na rynku.