We wrocławskiej dzielnicy Brochów można znaleźć historyczną wieżę ciśnień. Dzięki miłośnikom i mieszkańcom miasta Wrocław ta wieża w dzisiejszych czasach zalicza się do grona zabytków. Trudno sobie wyobrazić, że gdyby nie ich starania, tej wieży dzisiaj by już mogło nie być.
Miejsce na wodę dla mieszkańców Wrocławia
Wieża powstała zaraz na początku XX wieku – w 1903 roku. Od początku listopada 1903 roku została ona oddana do użytku. Odpowiedzialne za jej powstanie były zakłady wodociągowe. To one zauważyły, że zapotrzebowanie mieszkańców na wodę stale rośnie. Może to kogoś zdziwić ale ta wieża była jedną z budowli, która przetrwała ze spokojem bardzo burzliwe losy II wojny światowej. Cała wieża ma aż 39 metrów wysokości. Mieszkańcy dzięki temu mogą podziwiać Wzgórza Trzebnickie.
Przyjaciele dla wrocławskiej wieży ciśnień
Wieża cieszyła się dużą popularnością aż do lat 70 XX wieku. Potem przestały z niej korzystać zakłady wodociągowe. Jedynie pobliski szpital jeszcze przez jakiś czas gromadził w niej wodę, pod szczytem kopuły. Jednak i oni niedługo potem przestali korzystać z dobroci wieży ciśnień. Dopiero w latach 90 mieszkańcy Wrocławia postanowili uratować tą wieżę przed jej kompletnym zniszczeniem. Ustanowiony został specjalny plan. Dzięki niemu cała wieża miała przejść remont.
Towarzystwo Przyjaciół Brochowa (TPB)
Został powołany specjalny komitet TPB. Jego celem było koordynowanie wszystkich prac mających na celu odzyskanie świetności przez wieżę. Przede wszystkim głównym punktem tego planu stał się remont dachu. Ten punkt oraz kilka innych udało się z powodzeniem zrealizować. Powołany komitet w tamtych latach istnieje do dzisiaj. Do tego może pochwalić się siedzibą znajdującą się właśnie w tej wieży ciśnień. TPB na szczycie dachu ukryło kapsułę czasu. Dzięki niej można bezpiecznie przechować na czas remontu wiele cennych, epokowych zabytków.
Wizyta w wieży razem z TPB
Obecnie sam szczyt wieży można odwiedzać bardzo rzadko. TPB co jakiś czas organizuje tam różnego rodzaju wystawy malarskie. Będąc w środku wieży zerknijcie w górę. Będziecie mieli okazję podziwiać poszycie zbiornika wodnego. W innych dniach wstęp do wieży mają jedynie członkowie TPB. To oni cały czas czynią starania o to aby wieża w dalszym ciągu była odnawiania. Wybierając się do wieży warto zwrócić uwagę na niezwykłą tablicę znajdująca się przy wejściu. Upamiętnia ona historyczną datę powstania tego miejsca. Do tego można na niej piękną płaskorzeźbę z motywem ptaków. Wielu mieszkańców miało okazję podziwiać tę wieżę z zewnątrz. Można mieć nadzieję, że już niedługo będzie ona udostępniana jeszcze częściej, większej ilości osób.