Jeden z najbardziej zachwycających rynków miejskich w Polsce – rynek we Wrocławiu jest średniowiecznym placem targowym, który obecnie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

 

Wrocławski rynek ma powierzchnię 3,8 hektara i wymiary 213 metrów na 178 metrów. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich w całej Europie i ma jeden z największych ratuszy w Polsce.

 

Przekrój przez różne epoki

Rynek otoczony jest zabudowami z różnych epok historycznych. W jego centralnej części znajduje się tak zwany blok śród rynkowy, na który składają się zabudowania Starego Ratusza, Nowego Ratusza, a także kamienice.

 

Rynek tworzy układ urbanistyczny wraz z przekątniowo przyległymi placem Solnym oraz placem wokół kościoła św. Elżbiety. Do Rynku dochodzi 11 ulic – po dwie w każdym narożniku (Świdnicka, Oławska, Eugeniusza Gepperta (dawna Zamkowa), Ruska, św. Mikołaja, Odrzańska, Kuźnicza, Wita Stwosza), a także Kurzy Targ po stronie wschodniej oraz wąskie ulice Więzienna i Przejście św. Doroty.

 

Kiedy powstał wrocławski rynek?

Wrocławski rynek został założony w związku z lokacją Wrocławia. Według niedawno przeprowadzonych badań istniał on już w czasach Henryka Brodatego, czyli w latach między 1214 a 1232 rokiem. Na przestrzeni wieków przy wrocławskim rynku powstały kamienice patrycjatu, a około połowy XIV wieku ciągłe pierzeje, które doprowadziły do utrwalenia podziałów własnościowych.

 

Najnowsze dzieje wrocławskiego rynku

W XIX wieku na rynku we Wrocławiu pojawiły się linie tramwaju, początkowo konnego, a później także elektrycznego. Co ciekawe, tramwaje kursowały przez rynek aż do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku.

 

Podczas oblężenia Wrocławia, które miało miejsce w 1945 roku, wiele zabudowań uległo zniszczeniu, ale rynek nie był poważnie uszkodzony. Konieczne było jednak wyremontowanie zabytkowego ratusza, a także kościołów i kamienic.

 

W latach 1996-2000 dokonano remontu nawierzchni rynku, a także zamknięto go na ruch samochodowy. Od 2008 roku na rynku organizowane są coroczne Jarmarki Bożonarodzeniowe.