W miejscowości Ślęża pod Wrocławiem położony jest zamek Topacz. Od 2010 roku na zamku tym organizowany jest Zlot Pojazdów Zabytkowych MotoClassic Wrocław. Impreza od lat przyciąga tłumy miłośników motoryzacji nie tylko z Dolnego Śląska i ościennych regionów, ale z całej Polski.

MotoClassic 2017 Ślęza zamek Topacz

Ta wyjątkowa impreza motoryzacyjna zorganizowana w samym sercu Dolnego Śląska odbyła się w 2017 roku w dniach od 18 do 19 sierpnia. W tegorocznej edycji wzięli udział właściciele zabytkowych aut podzielonych na dwie kategorie wiekowe: do roku 1960 oraz z lat 1960-1990. W imprezie brali udział nie tylko polscy, ale także zagraniczni kolekcjonerzy. Już w piątek 17 sierpnia mieszkańcy Wrocławia oraz aktualnie przebywający w mieście goście mogli podziwiać zabytkowe pojazdy podczas objazdu przez miasto. Pojazdy uczestniczące w odbywającej się na Zamku Topacz imprezie można było podziwiać także na wrocławskim Rynku.

Prezentacja pojazdów

Widzowie uczestniczący w MotoClassic Wrocław 2017 mogli podziwiać 300 zabytkowych pojazdów. Prezentacje pojazdów odbywające się na dwóch scenach przyciągnęły tłumy widzów. Podobnie jak zawody sportowe na szutrowym torze. W ramach imprezy odbył się także konkurs elegancji.

Gość specjalny

W każdej z siedmiu edycji MotoClassic brał udział gość specjalny. W tym roku był nim Paul Braq. To on był przewodniczącym jury konkursu elegancji. Paul Braq to legenda współczesnej motoryzacji. Jest słynnym projektantem samochodów przez wiele lat związanym głównie z koncernem Mercedes-Benz. Paul Braq zaprojektował dach do kultowego już dzisiaj modelu 190 SL. Jego dziełem jest także model Mercedes W100 oraz modele: W108/W109 i W114/115. Fanom motoryzacji, a w szczególności Mercedesów postać Paula Braq najbardziej się jednak kojarzy z modelem W113 „Pagoda”. W roku 1967 Paul Braq zakończył współpracę z koncernem Mercedes-Benz. Po zakończeniu współpracy z Mercedesem pracował dla Peugeota, Citroena i koncernu BMW. Brał także udział jako juror w prestiżowych konkursach elegancji: Monte Carlo i Pebble Beach Concours d’Elegance.

Nie tylko zabytkowe pojazdy

W MotoClassic odbywającym się na zamku Topacz miłośnicy motoryzacji mogą podziwiać nie tylko zabytkowe pojazdy. W każdej edycji biorą bowiem udział także współcześni producenci. Na imprezie obecni są przedstawiciele praktycznie wszystkich producentów samochodów. Udział w MotoClassic Wrocław to okazja do zaprezentowania swoich nowości.

Organizatorzy MotoClassic

Inicjatorem imprezy i jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Automobilowe Topacz. Towarzystwo to prowadzi także na zamku Topacz Muzeum Motoryzacji. Kolekcja muzeum składa się ze 130 zabytkowych pojazdów polskich i zagranicznych marek. W muzeum można podziwiać między innymi unikatowe polskie pojazdy: Sokoła 1000, Fiata 508, Podkowę. Wśród pojazdów zagranicznych muzeum szczyci się wyjątkową kolekcją pojazdów marki Rolls-Royce & Bentley.

Zlot Pojazdów Zabytkowych MotoClassic Wrocław odbywa się na zamku Topacz od siedmiu lat. Każdego roku impreza ta przyciąga olbrzymie tłumy miłośników zabytkowych pojazdów.

Autor artykułu

Dealer BMW na Dolny Śląsk bmw-team.pl