Wrocław jest miastem, które przyciąga wielu turystów. Doskonałym do wypoczynku, ale również do zamieszkania – tutaj każdy może znaleźć dla siebie miejsce. Jeśli także interesujesz się Wrocławiem, sprawdź razem z nami ciekawostki na temat tego miasta!

 1. Wrocław został najbardziej atrakcyjnym miastem w Polsce dla osób z wyższym wykształceniem zgodnie z rankingiem magazynu Newsweek.
 2. Wrocław był Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.
 3. Sky Tower we Wrocławiu to najwyższy budynek mieszkalny znajdujący się w Polsce – ma 212 metrów.
 4. Wrocław plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby mostów i kładek w Europie. Więcej znajduje się tylko w Amsterdamie, Wenecji oraz w Petersburgu.
 5. Wrocławski rynek jest drugim pod względem wielkości w Polsce po Krakowie.
 6. We Wrocławiu możemy podziwiać jedno z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa – Panoramę Racławicką, która ma rozmiary 117 x 15 metrów.
 7. Wrocław jest miastem z najstarszą w Europie restauracją – to Piwnica Świdnicka, która została założona ponad 740 lat temu i działa także do dzisiaj. Gościli w mniej między innymi Goethe, Chopin, Słowacki czy Wybicki.
 8. Od wielu lat we Wrocławiu odbywa się tu jeden z najsłynniejszych w festiwali muzyki chóralnej – Festiwal Wratislavia Cantans.
 9. Ratusz we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Mieści się na nim również najstarszy w kraju dzwon zegarowy i zegar wieżowy z 1368 roku.
 10. We Wrocławiu znajduje się najwięcej punktów widokowych w Polsce, z których możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Zaliczają się do nich: wieża Katedry św. Jana Chrzciciela, wieża Bazyliki św. Elżbiety, wieża matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, punkt widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic między wieżami Katedry polsko-katolickiej św. Marii Magdaleny.
 11. Na wrocławskich ulicach możemy spotkać się z ponad 120 figurkami krasnali. Akcja ich ustawiania zaczęła się w 2001 roku i trwa do dzisiaj.
 12. Latarnie gazowe na Ostrowie Tumskim nadal zapalane są przez latarnika.
 13. Co roku, na wrocławskim rynku odbywa się festiwal gitarowy Thanks Jimi Festival, podczas którego tysiące gitarzystów wykonują utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.