Wrocław może pochwalić się wieloma wyjątkowymi zabytkami. Jednym z nich jest Piwnica Świdnicka, która jest najstarszą średniowieczną piwiarnią wrocławską, która pełni też rolę restauracji. Działa w Rynku, w piwnicach Starego Ratusza już od 1273 roku.

Piwnica Świdnicka historia

Piwnica Świdnicka, w języku niemieckim Schweidnitzer Keller, swoją nazwę wzięła od dolnośląskiego miasta – Świdnicy, z której sprowadzano kiedyś piwo jęczmienne. Poprzez przywilej nadany przez Henryka IV Probusa piwo warzone w miejscowościach poza Wrocławiem mogło być podawane jedynie pod kontrolą rady miasta w piwnicach ratuszowych. Na przestrzeni wieków piwnica była wielokrotnie rozbudowywana. Swój obecny kształt osiągnęła pod koniec wieku XV. Potem została jeszcze połączona tunelem z nowo założonym browarem założonym naprzeciwko, aby łatwiej przetaczać beczki. Browar znajdował się w kamienicy Pod Złotym Dzbanem.

Kulturalne zachowanie w Piwnicy Świdnickiej

Co ciekawe, kroniki pochodzące z XVIII wieku wskazują, że w Piwnicy Świdnickiej zakazane było przeklinanie, palenie tytoniu oraz gra w karty. Dwa razy w tygodniu grała tam orkiestra, ale goście nie mogli sami muzykować. Nie serwowano również napojów przed wpłaceniem kaucji w odpowiedniej wysokości. Gdy gość stłukł naczynie, musiał zapłacić za swoją szkodę. W piwnicy prowadzono też innego rodzaju handel – we wnęce znajdującej się przy schodkach można było zakupić kiełbaski z musztardą oraz solone bułeczki.

Współczesna Piwnica Świdnicka

Aktualnie Piwnica Świdnicka, podobnie jak przed wiekami, podzielona jest na różne sale. Znajdują się w niej hall, Sala Chłopska, Sala Ławników, Sala Hanzy, Sala Rajców, Sala Książęca oraz Sala Mieszczańska, a także sala o nazwie Beczka – najbardziej elegancka i nastrojowa w Piwnicy, ponadto możemy zobaczyć Szynk i Loch. Piwnica Świdnicka bywa często mylona przez turystów z Browarem Spiż znajdującym się w piwnicach Nowego Ratusza, dlatego wtedy, gdy chcemy ją odwiedzić, sprawdźmy dokładny adres. W Piwnicy możemy zamaskować w różnych specjałach kuchni polskiej i międzynarodowej. Ceny są umiarkowane, dlatego warto odwiedzić ją podczas swojego pobytu we Wrocławiu!

Piwnica Świdnicka
Adres: Ratusz 1, 11-400 Wrocław
Godziny otwarcia: 12:00–23:00
Telefon: 71 369 95 10
piwnica@piwnicaswidnicka.com