Zarówno we współczesnych, jak i w dawnych produkcjach filmowych – Wrocław zagrał w wielu filmach i serialach i to właśnie tutaj realizuje się również wiele różnorodnych polskich produkcji. Co warto wiedzieć o Wrocławiu w filmie?

 

Obecnie Wrocław znany jest przede wszystkim ze względu na realizowane tutaj seriale ATM Grupy. Również swoje siedziby mają tutaj Centrum Technologii Audiowizualnych (dawniej Wytwórnia Filmów Fabularnych), Szkoła Kaskaderów Filmowych i Grupa 13 i Tako Media.

 

Wrocław wielokrotnie był planem wielu różnych produkcji filmowych – warto tutaj wskazać między innymi na klimatyczną ulicę Mierniczą, która jest jedną z nielicznych wrocławskich ulic, na których przetrwała w całości zabudowa sprzed II wojny światowej. Oprócz filmów we Wrocławiu kręcono też wiele seriali.

 

Filmy, które powstały we Wrocławiu

Wśród filmów, które kręcone były we Wrocławiu, znajdują się między innymi: „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Sami swoi”, „Lalka”, „Morderca zostawia ślad”, „Mniejsze niebo”, „Wielki Szu”, „Konsul”, „Zaraza”, „Przepraszam, czy tu biją?”, „Kobieta samotna”, „Wściekły”, „Wyjście awaryjne”, „Kobieta na wojnie”, „Character”, „Aimée & Jaguar”, „Córka konsula”, „Nie ma zmiłuj”, „Avalon”, „Most Powietrzny”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Kobieta w Berlinie”, „Enen”, „Randka w ciemno”, „Sala samobójców”, „Wygrany”, „80 milionów”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”, „Hiszpanka”, „Szczęście świata” i „Most Szpiegów”.

 

Polskie seriale, które powstały we Wrocławiu

Chyba jednym z najbardziej popularnych polskich seriali z Wrocławia jest „Świat według Kiepskich”. Oprócz niego także kręcono tutaj takie produkcje jak „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”, „Licencja na wychowanie”, „Tancerze”, „Głęboka woda” czy „Bodo”.

 

We Wrocławiu powstały też niektóre odcinki takich kultowych produkcji jak „Czterej pancerni i pies” i „Stawka większa niż życie”. W „Stawce większej niż życie” Wrocław grał rolę Berlina – mogliśmy zobaczyć między innymi dworzec główny oraz Teatr Lalek jako Teatr Roma.