Arsenał Wrocławski, Arsenał Mikołajski czy po prostu Arsenał Miejski we Wrocławiu – to budynek znajdujący się na wrocławskim Starym Mieście, a dokładnie przy ulicy Cieszyńskiego 9. Obecnie oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Szacuje się, że Arsenał Wrocławski powstał wcześniej niż inne tego rodzaju obiekty w Warszawie, Krakowie, Wiedniu czy Berlinie. Początki budowy datuje się na 1459 roku, natomiast jej ukończenie miało miejsce w XVII wieku. Budowlę zlokalizowano wówczas przy Bramie Mikołajskiej.
Historia Arsenału Miejskiego we Wrocławiu
Początkowo arsenał służył jako spichlerz, w którym gromadzono zboże, aby można było wykorzystać je w razie oblężenia miasta. Dopiero od XVI wieku zaczął pełnić inną rolę, a mianowicie założono w nim skład broni. Broń pochodziła głównie z piwnic Ratusza Miejskiego, a także innych budynków, gdzie już się nie mieściła. Przechowywano w nim między innymi działa, kule, broń palną ręczną oraz drzewcową. Budynek zaczęto wówczas nazywać zeughaus (cekhauz). Nie przechowywano tam prochu – znajdował się on w baszcie zbudowanej specjalnie do tego celu.
Pomiędzy spichlerzem a XIV-wiecznymi murami, w obrębie dziedzińca wybudowano też inne obiekty. Znalazły się wśród nich kuźnia, wozownia oraz rusznikarnia. Prace budowlane prowadzono też w późniejszych wiekach. W czasie dominacji pruskiej król Fryderyk II ogłosił, że arsenał zmienił swoje przeznaczenie na magazyny wojskowe. W okresie II wojny światowej budynek został zniszczony podczas bombardowań. Potem został odbudowany.
Arsenał we Wrocławiu obecnie
Aktualnie w Arsenale Miejskim we Wrocławiu znajduje się oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. W skrzydłach północnym i wschodnim działa Muzeum Militariów, natomiast w starym spichlerzu swoje siedziby mają Muzeum Archeologiczne i Archiwum Budowlane Muzeum Architektury. W czworobocznej baszcie znajduje się również siedziba Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia. Arsenał ze względu na swój przestronny dziedziniec jest również miejscem organizowania różnorodnych imprez kulturalnych, między innymi jest to Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale.
Muzeum Militariów
Wrocławskie Muzeum Militariów to idealne miejsce zarówno dla starych, jak i młodych, którzy kochają historię. Jego siedzibą jest budynek Arsenału Miejskiego, który bardzo często określany jest również mianem Arsenału Mikołajskiego. Obecny kształt budynek zyskał w 1658 roku, kiedy to zdecydowano o przeprowadzeniu jego rozbudowy.
W Muzeum świetnie poczują się wszyscy ci, których chociaż trochę interesuje oręże polskie oraz obce. Wśród eksponatów znajdują się kolekcje broni białej, broni palnej, liczne hełmy, pamiątki o charakterze patriotycznym, mundury pochodzące z okresu drugiej wojny światowej oraz lat powojennych, elementy tworzące wyposażenie wojskowe. W Muzeum oglądać można aż cztery stałe wystawy. Co ważne, są one regularnie wzbogacane o wystawy o charakterze czasowym.
Wśród stałych ekspozycji ogromne zainteresowanie turystów wzbudza broń palna, a także broń biała. Sala broni palnej została urządzona tak, aby zwiedzający czuli się jak w oryginalnym magazynie uzbrojenia. Od samego wejścia wzrok przyciąga ogromna ilość broni, którą ustawiono na specjalnym stelażu. Przypomina on wykorzystywane przed wiekami urządzenia arsenałowe. Miłośnicy militariów mogą obejrzeć z bliska pierwsze karabiny skałkowe, słynne Kałasznikowy, pistolety maszynowe z okresu drugiej wojny światowej oraz wiele innych eksponatów.
Na uwagę turystów zasługują nie tylko muzealne eksponaty, ale również sam budynek Arsenału Miejskiego, który uważany jest za jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w całym Wrocławiu. Budynek powstał na planie nieregularnego czworoboku. Jego historia sięga aż do roku 1459.
Przyglądając się budynkowi, spostrzegawcze oko dostrzeże, że nie ma na nim prawie w ogóle ozdób architektonicznych. Surowość formy jest jednak pozorna. Wystarczy przekroczyć próg obiektu, aby dostrzec wyjątkową konstrukcję ciesielską, która naprawdę potrafi wzbudzić zachwyt.
O Arsenale wrocławskim można by pisać naprawdę długo. To miejsce pachnące historią, które wciągnie niejednego miłośnika historii. Będąc we Wrocławiu, bez wątpienia warto tutaj zajrzeć.
Muzeum Militariów
Arsenał
50-136 Wrocław, ul. Cieszyńskiego 9
dr Mariusz Cieśla, tel. (71) 347-16-96, w.304
Artykuł został przygotowany przy współpracy z internetowym sklepem bron.pl, który oferuje wysokiej jakości repliki dekoracyjne oraz broń bez zezwolenia https://www.bron.pl/bron-bez-zezwolenia