Od potentatów branży IT po wiodące, światowe centra usług finansowych. Z roku na rok liczba międzynarodowych firm we Wrocławiu rośnie, a zatrudnienie w ich strukturach do tej pory znalazło ponad 100 tysięcy osób. Zagranicznych inwestorów do stolicy Dolnego Śląska przyciąga między innymi łatwość w pozyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników, zdobywających wykształcenie na tutejszych uczelniach wyższych. Dzięki temu o umieszczeniu swoich siedzib we Wrocławiu do tej pory zadecydowały między innymi koncerny Nokia, Google czy Credit Suisse.

Google we Wrocławiu

Nad wrocławskim Placem Bema góruje wielobarwne logo największej przeglądarki internetowej – Google. Gigant z Doliny Krzemowej otworzył tu swoje biuro w 2007 roku, w którym obecnie zatrudnia około 100 pracowników, a w kolejnych latach planuje zwiększyć zatrudnienie do ponad 300 osób. We Wrocławiu zatrudnienie znajdują przede wszystkim specjaliści z doświadczeniem w  zakresie technologii chmurowych i architektury danych, ale także osoby związane z marketingiem,, konsultingiem czy sprzedażą władające językami europejskimi innymi niż polski czy angielski. W roku 2021 firma poszerzyła zespół o kolejnych pracowników zaangażowanych we wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów europejskich.

Zobacz także artykuł: DLACZEGO WROCŁAW JEST ATRAKCYJNY DLA INWESTORÓW?

Credit Suisse we Wrocławiu

Kolejnym międzynarodowym koncernem, który zdecydował się ulokować jedna ze swych siedzib we Wrocławiu jest Credit Suisse. Jeden z wiodących graczy na rynku usług finansowych otworzył swój wrocławski oddział w 2017 roku. Obecnie zatrudnia prawie 4500 osób, co stawia go w pozycji jednego z największych wrocławskich pracodawców. Biura koncernu znajdują się w okolicy Placu Grunwaldzkiego, a ich działalność skupia się na usługach opartych na wiedzy i rozwiązaniach innowacyjnych. Wrocławski Credit Suisse jest również główną siedzibą firmy w Polsce. Jej drugie, warszawskie biuro, zatrudniające obecnie ponad 900 osób, stanowi wsparcie dla dolnośląskiej bazy i podobnie jak ona, systematycznie się powiększa.

BNY Mellon we Wrocławiu

Obecna we Wrocławiu od 2010 roku firma BNY Mellon mianowała tutejszy oddział swoim Globalnym Centrum Usług. Koncern o amerykańskim rodowodzie należy do grona międzynarodowych liderów w dziedzinie zarządzania inwestycjami i usługami inwestycyjnymi. Jego dolnośląski oddział jest wiodącym ośrodkiem wsparcia dla innych podmiotów firmy w dziedzinie księgowości, technologii oraz funduszy operacyjnych. Aktualnie firma zatrudnia ponad 1000 osób, których bazą jest biurowiec Aquarius Business House zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Swobodnej i Borowskiej. Z końcem 2021 roku koncern zapowiedział chęć dalszego zwiększania zatrudnienia we wrocławskim oddziale, w którym pracę znaleźć ma kolejnych 100 specjalistów z zakresu zarządzania inwestycjami i księgowości biznesowej.

McKinsey Polska we Wrocławiu

McKinsey Polska to kolejne przedstawicielstwo międzynarodowego koncernu, które zdecydowało się umieścić swoją siedzibę w stolicy Dolnego Śląska. Największa firma doradztwa strategicznego w Polsce jest częścią globalnego koncernu McKinsey & Company i świadczy usługi na rzecz firm i organizacji z sektora biznesowego, publicznego i pozarządowego. Wrocławski oddział to tzw. Client Capabilites Hub, który obecnie zatrudnia ponad 250 osób na stanowiskach konsultantów, riserczerów, specjalistów od zarządzania danymi oraz inżynierów reprezentujących ponad siedemnaście narodowości i kilkadziesiąt krajów. Wrocławski oddział świadczy usługi z zakresu doradztwa nie tylko podmiotom z Europy, ale także z Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Volvo we Wrocławiu

Jedną z międzynarodowych firm najdłużej obecnych we Wrocławiu jest Volvo. Szwedzki gigant motoryzacyjny pojawił się na Dolnym Śląsku już w latach 90. i umieścił tu swoje główne polskie przedstawicielstwo. Obecnie firma zatrudnia ponad 4000 osób, zatrudnionych w kilku podmiotach działających pod egidą koncernu. Wrocławskie Volvo przede wszystkim produkuje autobusy w tutejszej fabryce, ale także prowadzi organizacje wspierające sprzedaż wspomnianych autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowalnych. Ponadto, firma prowadzi we Wrocławiu globalne centra usług z zakresu IT, HR czy finansów.

Nokia we Wrocławiu

Kiedyś była kojarzona przede wszystkim z niemal niezniszczalnymi telefonami, a obecnie jest jednym z największych globalnych specjalistów w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych. Nokia, bo o niej mowa, we Wrocławiu stworzyła Centrum Research & Development, w którym realizowane są prace nad nowoczesnymi technologiami telekomunikacyjnymi, takimi jak 3G – WCDMA oraz 4G – LTE, oraz procesy standaryzacji dla technologii 5G. W biurowcu przy ulicy Legnickiej mieści się również centrum współpracy z podmiotami zewnętrznymi, w tym z lokalnymi uczelniami wyższymi, które stanowią istotne zaplecze dla firmy pod kątem zatrudnienia. Służą temu między innymi liczne programy praktyk i staży kierowane do studentów. Nokia nie ujawnia aktualnej liczby wrocławskich pracowników, jednak na podstawie danych z przeszłości można ją szacować na około 4 tys. osób.