Niecodziennymi obywatelami Wrocławia są krasnale. Pierwszy raz pojawiły się w latach 80 XX wieku na fali Pomarańczowej Rewolucji. Wtedy to ich wizerunki pojawiły się na murach, w miejscach, gdzie zamalowane były nieprzyjemne dla władzy napisy. Krasnal był głównym symbolem tego ruchu i na organizowanych przez Pomarańczową Alternatywę happeningach popularne było przebranie za krasnala.

Na pamiątkę tamtych zdarzeń w 2001 na ulicy Świdnickiej miało miejsce uroczyste odkrycie pierwszego pomnika krasnoludka, zwanego Papą Krasnalem. Twórcą pierwszego pomnika był Olaf Brzeski, absolwent wrocławskiej ASP. Od tego czasu krasnoludki masowo wyległy na ulice Wrocławia, ku uciesze wrocławian i turystów odwiedzających to miasto. Obecnie lista wrocławskich krasnali urosła aż 288! Każdy z nich ma swój unikalny wygląd oraz przydomek. W skrzaciej galerii odnajdziemy takie osobistości jak: Życzliwek, Bibliofil, Dryndek, Freudek, Skarbuś czy Pierożnik.

Powstało nawet forum miłośników krasnali, a także strona ich sympatyków. Fotografowanie krasnoludków oraz poszukiwania nowych miejsc ich pojawienia się jest bardzo popularnym zajęciem wrocławian. W 2011 roku została nawet rozegrana gra miejska pod tytułem „Krasnalo”, w której ponad dwa tysiące uczestników mogło wcielić się w rolę detektywów podążających szlakiem wrocławskich krasnoludków. Zachęcam zresztą do zwiedzania Wrocławia tą trasą. Pod tym adresem znajdziecie lokalizację rozmieszczenia. Zbliżają się ciepłe dni, a więc świetne warunki do przechadzek po mieście