Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami i zaburzeniami układu rozrodczego u kobiet. Łączona zazwyczaj z położnictwem, czyli opieką około porodową nad kobietą i dzieckiem w okresie ciąży i podczas porodu. Choć początki ginekologii sięgają XIV wieku p.n.e. jednak dopiero XIX i XX wiek przyniosły prawdziwe zmiany w tej dziedzinie. Pierwsza klinika ginekologii w Polsce powstała w Krakowie pod koniec XVIII wieku. A jak wyglądał rozwój ginekologii we Wrocławiu?

Parę słów o przedwojennej historii ginekologii i położnictwa we Wrocławiu

Jeszcze w XIX wieku poród był poważnym zagrożeniem życia i notowano wysoką śmiertelność kobiet w czasie porodu oraz w okresie po porodowym, a także nowo narodzonych dzieci. Wraz z rozwojem medycyny wzrastała świadomość, znaczenia właściwej opieki nad kobietą nie tylko w okresie okołoporodowym, czy w połogu, ale również w przypadku różnych problemów ginekologicznych.

Z tej też przyczyny w 1890 roku powstała we Wrocławiu Klinika Ginekologii i położnictwa przy ul. Chałubińskiego, która należała do najlepszych w Niemczech. Pracowało w niej wielu wybitnych lekarzy, warto wśród nich wymienić dwa nazwiska Hermanna Johannes’a Pfannenstiel’a oraz Otto Küstner’a.

Hermann Johannes Pfannenstiel – lekarz ginekolog i położnik. Był twórcą nowej techniki cięcia cesarskiego nazywanej cięciem Pfannenstiela, które zmniejszało szansę na powstawanie przepuklin w bliźnie pooperacyjnej. Co więcej, ten typ cięcia z pewnymi modyfikacjami jest stosowany również współcześnie. Hermann Johannes Pfannenstiel zajmował się również chorobami i zaburzeniami układu moczowego i płciowego oraz nowotworami jajników.

Otto Küstner – był pionierem nowoczesnej ginekologii i położnictwa. Był pomysłodawcą wielu instrumentów ginekologicznych stosowanych podczas operacji, które sprawdzają się również współcześnie. Zajmował się zaburzeniami, do jakich może dojść podczas porodu oraz badał raka szyjki macicy, pobierając próbki do analizy, co w tamtych czasach nie było praktykowane.
Działalność obu medyków zostawiła ślad w dziedzinie ginekologii i miała wpływ na zdrowie oraz życie wielu kobiet.

Opieka ginekologiczna we Wrocławiu po wojnie

Pierwsze lata powojenne były dla miasta i jego mieszkańców bardzo trudne. Duże zniszczenia mocno ograniczały powrót do normalnej codzienności. Na szczęście zawieruchę wojenną przetrwały niektóre szpitale funkcjonujące przed i w czasie wojny.

Między innymi Kliniki, które swą działalność medyczną oraz kształcenie studentów rozpoczęły już 6 września 1945 roku. Pierwszy zespół medyczny i naukowy tworzyli profesorowie oraz lekarze z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Klinikę ginekologiczną objął prof. Kazimierz Bocheński i jego uczniowie Kazimierz Nowosada i Kazimierz Jabłoński. Z inicjatywy samego prof. L. Hirszfelda zorganizowano również Ośrodek Badań Patologii Ciąży, w którym leczono poronienia zachodzące w wyniku konfliktu serologicznego. Prowadzono również badania i terapie nowotworów układu rozrodczego u kobiet.
Oddział ginekologii i położnictwa znajdował się również w najstarszym Wrocławskim szpitalu miejskim, który został założony w XVI wieku i funkcjonował aż do 2007. Dawny szpital Babińskiego znajdował się przy ulicy Mikołaja, a na świat przyszło tam wielu Wrocławian.

Z czasem powstawały kolejne szpitale z oddziałami ginekologii i położnictwa, gdzie mieszkanki Wrocławia i okolic mogły uzyskać fachową pomoc medyczną.

Ginekologia we Wrocławiu w XXI wieku

Od wojny minęło ponad 70 lat. W tym czasie metody diagnozowania, leczenia i profilaktyki osiągnęły bardzo wysoki poziom. Obecnie we Wrocławiu działa kilka dużych szpitali z oddziałami ginekologii i położnictwa. Do wyboru są również nowoczesne placówki opieki medycznej, oferujące usługi zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie tak jak klinika ginekologii we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/. W takim ośrodku pacjentki mogą skorzystać z kompleksowej pomocy medycznej specjalistów ginekologii i uzyskać wsparcie przy prowadzeniu ciąży, skorzystać z badań prenatalnych oraz zadbać o prawidłową profilaktykę ginekologiczną.

Dolnośląskie Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny oferuje szeroki zakres specjalistycznych badań między innymi cytologię, badania USG i USG 3D w czasie ciąży, USG piersi, mammografię, oraz diagnostykę laboratoryjną. Tutaj uzyskasz pomoc zarówno przy leczeniu niepłodności, jak i przygotowaniu do zapłodnienia in vitro.

Współczesne dziedziczny ginekologii

Intensywny rozwój medycyn i zwiększenie się ilości wiedzy dotyczącej ginekologii doprowadziło do wyodrębnienia kilku podspecjalizacji, które zajmują się konkretnymi działami.

1. Ginekologia onkologiczna – to dziedzina, łączy widzę z ginekologii i onkologii. Dedykowana jest kobietom, u których został zdiagnozowany nowotwór dróg rodnych. Są to między innymi nowotwory jajników, szyjki macicy, czy jajowodów. Diagnostyka ginekologiczno-onkologiczna obejmuje między innymi badania USG, mammografię, oraz analizę laboratoryjną krwi, a także badania histopatologiczne pobranego wycinki patologicznej zmiany. Zazwyczaj leczenie obejmuje operacyjne usunięcie guza połączone z chemio- lub radioterapią.

2. Ginekologia estetyczna — to najmłodsza podspecjalizacja obejmująca przede wszystkim zabiegi mało inwazyjne poprawiające wygląd oraz komfort życia pacjentki. Zalicza się do niej między innymi takie zabiegi jak:

  • plastyka warg sromowych większych;
  • plastyka warg sromowych mniejszych – labioplastyka;
  • usunięcie błony dziewiczej – hymenotomia;
  • odtworzenie błony dziewiczej – hymenoplastyka;
  • waginoplastyke;
  • lifting pochwy.

3. Ginekologia endokrynologiczna – to dziedzina specjalizująca się w zaburzeniach hormonalnych związanych nie tylko z układem rozrodczym, ale również tarczycą, co może powodować zaburzenia miesiączkowania. Co więcej, specjalista ginekolog-endokrynolog pomoże kobietom, które nie mogą zajść w ciąże z powodów zaburzeń hormonalnych.

4. Ginekologia dziecięca – zajmuje się najmłodszymi pacjentkami. Zazwyczaj są to lekarki, posiadające widzę z pediatrii oraz ginekologii. Jest to niezwykle istotne, ponieważ fizykalne badania dziewczynek odbywa się nieco odmiennie, a procesy zachodzące w orgazmie dziecka różnią się od procesów, zachodzących w ciele dorosłej kobiety. Ginekolog dziecięcy zajmuje się zaburzeniami rozwojowymi układu rozrodczego, przedwczesnym dojrzewaniem, bolesnym miesiączkowaniem, czy też infekcjami dróg rodnych.

Jak widać ginekologia to niezwykle obszerna dziedzina medycyny, której zadaniem jest dbanie o zdrowie i życie nie tylko przyszłych matek, ale także kobiet i dziewczynek w różnym wieku.