We Wrocławiu i w całym województwie dolnośląskim obserwujemy znaczny wzrost zapotrzebowania na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Wynika to z trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia. Firmy, które od dawna nie mogą znaleźć pracowników i utrzymują bezproduktywne etaty w końcu dochodzą do wniosku, że same sobie z tym nie poradzą i szukają wsparcia ze strony agencji HR. Jeśli powoli się do tego przymierzasz, to na dobry początek sprawdź, jak w praktyce wygląda współpraca z dobrą agencją rekrutacyjną – nie tylko we Wrocławiu.

Pierwszy kontakt z agencją pracy

Zawsze zaczynamy od znalezienia odpowiedniej agencji HR, która zajmie się procesem rekrutacji pracownika. Czym się tutaj kierować? Przede wszystkim zakresem oferty (im więcej usług, tym lepiej, ponieważ to gwarantuje kompleksową obsługę w jednym miejscu), doświadczeniem w naszej branży oraz opiniami dotychczasowych klientów.

Po znalezieniu rekomendowanej firmy HR możemy już nawiązać z nią pierwszy kontakt. Warto zadzwonić lub napisać maila i wstępnie określić swoje potrzeby oraz oczekiwania względem agencji zatrudnienia. Na podstawie tych informacji doradca przygotuje ofertę współpracy, która jest oczywiście niezobowiązująca. Jeśli uznasz ją za atrakcyjną, to następuje podpisanie umowy o świadczenie usług agencji pracy. W tym momencie formalnie rozpoczyna się etap rekrutacji pracownika.

Stworzenie profilu kandydata

Profesjonalna firma HR zawsze na początku zbiera niezbędne informacje, które pozwolą opracować taki profil. Będzie on stanowić matrycę, na podstawie której specjaliści agencji zaczną wyszukiwać osoby spełniające kryteria przedstawione przez klienta. Chodzi tutaj o to, aby nie marnować czasu na proponowanie zatrudnienia osób, które na pewno nie zostaną zaakceptowane przez przedsiębiorcę z uwagi na np. niedostateczne kwalifikacje zawodowe, nieodpowiedni profil charakterologiczny itd.

Profil kandydata jest punktem wyjścia do rozpoczęcia właściwych działań rekrutacyjnych, za które odpowiada biuro pracy.

Obranie odpowiedniej strategii rekrutacyjnej

Po to wynajmujemy agencję pośrednictwa pracy, aby jej specjaliści zaproponowali takie działania, jakie na pewno pozwolą w krótkim czasie pozyskać odpowiednich pracowników – na przykład na produkcję, budowlanych czy może na stanowiska wymagające specjalistycznych kwalifikacji.

Strategia rekrutacyjna w głównej mierze zależy od tego, kogo szuka pracodawca. W przypadku pracowników szeregowych dobrym pomysłem może być skorzystanie z formuły pracy tymczasowej. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi ponosić wysokich kosztów tworzenia i utrzymania nowych etatów, a przede wszystkim zapewnia sobie wsparcie zespołu praktycznie od ręki. Jest to odpowiednie rozwiązanie w sytuacji, gdy priorytetem jest czas.

Więcej o tzw. outsourcingu pracowniczym można przeczytać na stronie https://crewforyou.pl/outsourcing-pracowniczy-wroclaw/.

W grę może jednak wchodzić także standardowa rekrutacja, w ramach której agencja HR przejmie wszystkie obowiązki związane z wyszukiwaniem odpowiednich kandydatów, przeprowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych oraz zarekomendowaniem najlepszych pracowników swojemu klientowi.

Zakończenie rekrutacji i oddelegowanie pracowników do firmy

Po tym, jak uda się już pozyskać właściwe osoby mogące wzmocnić kadrę klienta lub stworzyć zespół złożony z np. pracowników z Ukrainy w ramach usługi pośrednictwa pracy, następuje rozliczenie usługi (w oparciu o fakturę). Pracownicy są wdrażani w swoje obowiązki i rozpoczynają pracę na rzecz klienta agencji.

Jeśli są to pracownicy tymczasowi, wówczas wszystkimi sprawami kadrowo-płacowymi zajmuje się agencja HR – właśnie dlatego warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, ponieważ jest ono bardzo komfortowe dla pracodawcy.

Współpraca z agencją rekrutacyjną może i powinna przebiegać bez żadnych przeszkód oraz prowadzić do szybkiego rozwiązania problemów pracodawcy z brakami kadrowymi. Taki poziom obsługi swoim klientom gwarantuje agencja pracy Crew For You – jedna z najlepiej ocenianych firm HR we Wrocławiu. Z jej ofertą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://crewforyou.pl.