Jedne z najbardziej wyjątkowych zdjęć w roku 2017 można zobaczyć teraz we Wrocławiu. Wystawa Grand Press Photo 2017 rozpoczęła się 27 listopada 2017 roku i potrwa do 6 stycznia 2018 roku. możemy podziwiać ją w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika.

Dlaczego warto zobaczyć

Wystawa Grand Press Photo 2017 we Wrocławiu prezentuje przeszło 200 różnych fotografii, które zostały wykonane przez jednych z najlepszych fotoreporterów w Polsce. Będziemy mogli zobaczyć 68 zdjęć pojedynczych, które znalazły się w finale, 10 fotoreportaży, a także 2 projekty dokumentalne oraz 1 portfolio, które jest nową kategorią w konkursie.

Tegorocznym autorem zdjęcia roku została Anna Bedyńska, której fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która walczyła z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej. Nagrodę na najlepszy fotoreportaż zdobyła Anna Gondek-Grodkiewicz – wrocławska fotografka, która przygotowała reportaż o „boskich dzieciach” i otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

Na wystawie można zobaczyć też zdjęcie wykonane w trakcie zamieszek przed komisariatem policji we Wrocławiu, gdzie zginął Igor Stachowiak.

Kategorie

Pojedyncze fotografie oraz fotoreportaże prezentowane na wystawie Grand Press Photo 2017 podzielone są na kilka kategorii, w tym Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. Nowa kategoria Portfolio została stworzona z myślą o studentach szkół i wydziałów fotograficznych i związanych z fotografią, którzy na co dzień nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.

W osobnym konkursie nagrodzono też najlepszą książkę fotograficzną. Tytuł Photo Book of The Year 2016 uzyskała publikacja Adama Lacha pod tytułem „Nibyland”.

W tym roku na konkurs Grand Press Photo 2017 zostało nadesłanych ponad 5,2 tysiące prac. Ogólnopolski konkurs fotograficzny Grand Press Photo organizowany jest już od 2005 roku przez magazyn „Press”. Celem konkursu jest promocja polskiej fotografii prasowej.

Grand Press Photo 2017 we Wrocławiu

27 listopad 2017 – 6 styczeń 2018

Wstęp wolny

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika

Graniczna 190, 54-530 Wrocław