Historia Wrocławia jest pogmatwana. Jest miejscem styku wielu kultur rozwijających się tutaj dzięki licznym przyjezdnym. Dotyczy to także czasów najnowszych, czemu poświęcono wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”, która w dniach od 6 listopada do 31 grudnia 2017 roku prezentowana jest w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Zmiana granic

Gdy w roku 1945 doszło do przesunięcia granic Polskich, niosło to ze sobą nie tylko konsekwencje gospodarcze, polityczne, ale również społeczne. Zniszczone w trakcie działań wojennych miasto wymagało odbudowy, a przez przesiedleńców oswojenia się z obcą przestrzenią oraz kulturą. To właśnie wtedy rozpoczął się proces „wrastania” nowych mieszkańców powojennego Wrocławia.

Głównym celem wystawy „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” jest zaprezentowanie kilku wyselekcjonowanych aspektów pierwszych lat po wojnie na ziemiach, które znalazły się w granicach kraju.

Na ponad 200 metrach kwadratowych zgromadzono ekspozycję, która przypomina labirynt. Możemy zobaczyć w nim archiwalne zdjęcia, filmy, a także posłuchać relacji świadków. Na wystawie znalazły się też elementy interaktywne, między innymi ściana z mozaiką zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, lokomotywa symbolizującą miejsca, z których przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.

Wystawa została stworzona wspólnie z instytucjami wchodzącymi w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Koncepcję wystawy stworzyli dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. W tworzeniu wystawy brał też udział Uniwersytet Wrocławski.

Po zakończeniu ekspozycji we Wrocławiu, co będzie miało miejsce 31 grudnia 2017 roku, będzie ona przedstawiana w dziesięciu miastach na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz w Warszawie.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

6 listopada 2017 – 31 grudnia 2017

Wstęp wolny

Centrum Historii Zajezdnia

Grabiszyńska 184, Wrocław