Jesień nie zawsze musi być szara, zimna i deszczowa. Złota polska jesień to jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Warto wtedy wyjść i cieszyć się pięknym natury. We Wrocławiu jest wiele miejsc, w których można podziwiać uroki jesieni. Oto nasze podpowiedzi, gdzie się wybrać na spacer i jak spędzić wolny czas, nawet w okresie szalejącej pandemii.

Spacer w barwach jesieni

We Wrocławiu jest wiele pięknych, starych parków, które jesienią mienią się różnymi kolorami, od zieleni po złociste żółcie, brązy i czerwienie. Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc o tej porze roku jest kompleks Hali Stulecia z Pergolą oraz znajdującym się w pobliżu parkiem Szczytnickim. Pergola powstała na początku XX wieku, zamyka od strony północnej staw z fontanną przylegający do Hali Stulecia i terenów wystawowych. Tworzą ją dwa rzędy żelbetonowych kolumn, zaś u góry zamknięte są kratą. Stanowi ona podporę dla obrastającej konstrukcję winorośli, tworzącej roślinny tunel. Latem jest tu zawsze przyjemny cień, dający wytchnienie, zaś jesienią, kiedy liście zmieniają kolor na żółto-brązowy, cała pergola mieni się w słońcu barwami złota.

Zaraz obok znajduje się jeden z najstarszych parków we Wrocławiu, do którego również warto zajrzeć. Stary drzewostan składa się głównie drzewa liściaste, stare dęby i rozłożyste kasztanowce. Można więc nazbierać, bukiety barwnych liści, żołędzie oraz kasztany, a także podziwiać biegające wśród gałęzi drzew wiewiórki.

Jest to doskonałe miejsce na jesienny spacer, szczególnie w czasie panującej pandemii, kiedy wiele miejsc jest zamkniętych.

Zobacz, co zmieniło się we Wrocławiu w czasie pandemii.

W poszukiwaniu krasnoludków

„Czy Wy wiecie, czy nie wiecie, krasnoludki są na świecie!”, tak pisała Maria Konopnicka, a we Wrocławiu jest ich naprawdę dużo. Wyprawa na poszukiwanie krasnoludków ucieszy chyba każde dziecko, te młodsze i te nieco starsze. Krasnoludki umiejscowione są różnych zakątkach i uliczkach starego miasta. Wyznaczają zazwyczaj ważne punkty na mapie, ze względu na historię czy kulturę. Każdy ma swoje znaczenie i charakter. Podróż w poszukiwaniu krasnoludków umożliwia poznanie miasta z nieco innej perspektywy, a jednocześnie, dzieci mają przy tym wiele zabawy. W ich odnalezieniu pomaga mapa, którą można zakupić w wersji papierowej, można również wykorzystać mapę, która jest dostępna online.

A krasnoludków we Wrocławiu mieszka już 600, jest więc czego szukać.

Odwiedź najwyższy punkt widokowy we Wrocławiu

Świat z góry zawsze wygląda inaczej, szczególnie jeśli obserwujemy go z wysokości 200 metrów. Punkt widokowy w wieżowcu Sky Tower jest najwyżej usytuowanym punktem widokowym w mieście oraz w całej Polsce Jego otwarcie miało miejsce w 2014 roki i od tamtej pory cieszy się nieustannym powodzeniem.
Usytuowany jest na 49 pietrze wieżowca. Widok z góry rozciąga się niemal na całe miasto. Najlepiej widoczna jest część północna oraz zachodnią, oraz częściowo wschodnią i południową. Jak sami pracownicy zauważają najlepiej wybrać się tu rano lub przy zachodzie słońca, jednak niemal przy każdej pogodzie widok z góry zapiera dech. A wieczorową porą, kiedy w mieście zapalają się wszystkie światła można z góry wykonać, doskonałe nocne panoramy miasta.

Punkt widokowy czynny jest cały rok we wszystkie dni tygodnia.

Muzeum na niepogodę

Kiedy pada i wieje, można spędzić dzień w jednym z Wrocławskich muzeów a oferta tych instytucji kulturalnych, jest w tym mieście naprawdę bogata. Wszystkich placówek jest aż 32, dzięki czemu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Muzeum Narodowe ze sztuką dawną oraz współczesną, Muzeum miasta Wrocławia, archeologiczne i militariów Jedyne muzeum architektury w Polsce, czy też Muzeum Pana Tadeusza, to miejsca, w którym można podziać kulturę i sztukę, nie tylko związaną z miastem Wrocławiem, ale również Polską i Europą. To jednak nie wszystko, Muzeum przyrodnicze, zbiory Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czy Hydropolis, pozwolą zagłębić tajemnicy otaczającej nas przyrody i świata.

Niezależnie więc, czy panuje pandemia, czy jest zła pogoda, we Wrocławiu zawsze znajdzie się miejsce, by ciekawie i miło spędzić czas.