Ostatni czas w naszym kraju a nawet na całym świecie był wyjątkowy, nieprzewidywalny i bardzo niepewny. To wszystko za sprawą pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Pandemia zmieniła nasze życie. Wiele aspektów naszej codzienności przeszło w inny wymiar. Niejako musieliśmy nauczyć się inaczej żyć, nabrać nowych nawyków, by pozostać zdrowym. Funkcjonowanie życia miejskiego również przeszło metamorfozę i dziś pozostały niektóre z wprowadzonych udogodnień z czego możemy się cieszyć.

Udogodnienia w przemieszczaniu się po mieście

We Wrocławiu również widzimy skutki pandemii i jej wpływ na przemieszczanie się po mieście. Wiele osób zauważa, że teraz ogólnie mniej się poruszamy przez co ruch w mieście jest mniejszy i przemieszczanie się samochodem z jednego końca miasta na drugi nie jest wcale problemem. Część osób pracuje zdalnie, co też ma wpływ na płynność poruszania się po mieście nawet w godzinach szczytu. Ludzi i aut na drogach jest po prostu mniej. Da się to zauważyć i poczuć jeżdżąc także komunikacją miejską. Autobusy i tramwaje jeżdżą zgodnie z roboczymi rozkładami jazdy, mimo iż jest ich mniej i mogą przewieźć mniej osób.

Obecnie sytuacja i możliwość poruszania się po mieście nie jest najgorsza. Śmiało możemy w dość krótkim czasie się przemieszczać. Mówi się jednak, że sytuacja może się zmienić we wrześniu kiedy to do szkół i na uczelnie wrócą uczniowie i studenci, a rodzice będą odwozić do szkół swoje młodsze pociechy. Liczba podróżujących na drogach na pewno się zwiększy, więc warto być przygotowanym na nową sytuację. Ciężko ocenić, jak to dokładnie będzie, ale większość osób może zrezygnować z podróżowania komunikacją miejską i na drogach pojawi się więcej aut. To może zakłócać płynność przemieszczania się.

Do szkoły rowerem lub pieszo

Miasto zdaje sobie sprawę z nadchodzącej sytuacji i przygotowuje rozwiązania, które pozwolą dość szybko się przemieszczać w mieście. Na pewno rowerzyści będą mogli liczyć na dodatkowe trasy rowerowe, gdyż niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodowego. Władze miasta planują także udogodnienia dla dzieci i ich rodziców. Planują fragment ulicy przylegającej do szkoły wyłączać z ruchu samochodowego. Dzieci będą mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły pieszy, rowerem czy na hulajnodze. W ten sposób też rodzice nie będą musieli odwozić swoich dzieci samochodami, co zmniejszy ruch. Te działania jeszcze są kwestią przyszłości.

Kierowcy również nie zostali poszkodowani i zapomniani przez władze miasta. Mogą oni liczyć na duże udogodnienie, jakim jest bezpłatny dostęp do Narodowego Forum Muzyki przez pierwszą godzinę. Takie udogodnienie na pewno pozwoli na dużą rotację i będziemy mogli na spokojnie załatwić swoje sprawy w centrum w dość krótkim czasie. Władze planują wygospodarować nowe miejsca parkingowe.

Te wszystkie udogodnienia pozwalają jeszcze wygodniej poruszać się po mieście. Miasto spodziewa się większego ruchu po wakacjach i już dziś się na to przygotowuje. Wiadomo, że niektóre zmiany są konieczne. Komunikacja miejska nadal będzie działać i autobusy oraz tramwaje będą bezpieczne dzięki regularnej dezynfekcji.