W centrum Wrocławia możemy zobaczyć wiele zabytkowych kamienic, które wybudowane były przed laty. Jedną z interesujących jest Kamienica Heinricha von Rybischa, która zlokalizowana jest przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 1.

 

Kamienica Heinricha von Rybischa we Wrocławiu jest domem wybudowanym w XVI wieku, a dokładnie w latach 1526-1531. Została ona częściowo odbudowana po zniszczeniach powstałych w trakcie II wojny światowej.

 

Historia kamienic

Heinrich von Rybisch był XVI-wiecznym radnym miejskim Wrocławia. Jego rodzina przybyła do miasta z Saksonii. Był on między innymi pomysłodawcą rozbiórki XII-wiecznego opactwa na Ołbinie, który znajdował się wtedy pod Wrocławiem. Na miejscu opactwa powstał później kościół św. Michała Archanioła.

 

Materiały które zostały z rozbiórki, były przeznaczone na budowę nowej rezydencji Heinricha von Rybischa, a także na wybrukowanie Nowego Targu oraz wykończenie innych budynków. Dom Rybischa zajmował dużą przestrzeń znajdująca się pomiędzy dzisiejszą ul. Ofiar Oświęcimskich (róg Gepperta) a Kazimierza Wielkiego.

 

Na kamienicy umieszczono rodowe herby, a także portrety właściciela oraz jego żony. Ponadto znalazła się tam wyrzeźbiona scena prezentująca narodziny ich syna. Pojawił się również aforyzmy, które miały być adresowane do zazdroszczących mu mieszczan. Jednym z nich był napis „Jeśli jesteś pobożny, bez zawiści i nienawiści, wybuduj sobie lepszy dom, a mnie pozostaw ten”.

 

Kamienica Heinricha von Rybischa obecnie

Przed II wojną światową w kamienicy funkcjonowała cukiernia. Na pierwszym piętrze kamienicy znajdowały się dawna pracownia i mieszkanie Hanny Krzetuskiej i Eugeniusza Gepperta. Potem w tym miejscu założono muzeum ich imienia prowadzone przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Aktualnie działa pod tym adresem Galeria Sztuki Współczesnej „Mieszkanie Gepperta”.

 

Do dzisiaj zachował się tylko fragment oryginalnego budynku sprzed wieków – jest to dokładnie odrestaurowany fragment bogato zdobionej fasady i portal przy Ofiar Oświęcimskich 1, który wyróżnia się na tle okolicznych kamienic.