Kaplica Sykstyńska to jeden z najbardziej okazałych zabytków papieskich znajdujących się w Watykanie. Pewnie niektórzy z Was mogli ją odwiedzić we Włoszech. Jednak nie wszyscy mieli taką okazję. Pora więc to nadrobić. W tym celu jednak nie musimy kupować biletu do Włoch. Teraz Wrocław daje nam szansę przyglądnięcia się wspaniałym freskom Michała Anioła.

Watykan na wyciągnięcie ręki

Od 27 kwietnia do 29 września 2019 roku freski z Kaplicy Sykstyńskiej można podziwiać w Kościele św.Krzyża. Wystarczy, że udamy się we Wrocławiu na plac Kościelny 1. Wystawa tak oryginalnych malowideł podróżuje już od dłuższego czasu. Do tej pory odwiedziła takie miasta, jak Wiedeń, Dallas, Szanghaj, Montreal, Berlin, Nowy Jork. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem sztuki to na pewno doceni urok tak wspaniałej wystawy. Z bliska można podziwiać dzieła tworzone przez długi czas przez Michała Anioła.

Wyjątkowe freski

Tylko w tej włoskiej kaplicy można znaleźć tak wspaniałe freski.  Zostały one stworzone na suficie przez artystę w latach 1508-1512. W latach 1536-1541 Michał Anioł stworzył w Kaplicy Sykstyńskiej najsłynniejszy “Sąd Ostateczny”. Całość jego dzieł to ponad 700m2. Nie jest łatwo wyobrazić sobie tą powierzchnię, dopóki nie stanie się z nią oko w oko. Michał Anioł dzięki takim dziełom miał okazję przedstawić swoją interpretację wydarzeń z Biblii. Za freski boczne w prawdziwej Kaplicy odpowiedzialni są twórcy z Toskanii i Umbrii.

Wystawa we wrocławskim kościele

W kościele św.Krzyża przed wejściem na właściwą wystawę trzeba poczekać chwilę w Poczekalni. Jednak nie będzie to czas zmarnowany. Każdy zwiedzający ma okazję do zapoznania się ze wspaniałym światem sztuki. Zostały tutaj umieszczone informacje odnośnie dzieł Michała Anioła w zupełnie nowej wersji. Sama wystawa umożliwia obejrzenia fresków z bardzo bliskiej odległości. Zwiedzający papieską kaplicę nawet nie mają takiej możliwości, jak my tutaj właśnie we Wrocławiu. Warto wiedzieć, że tutaj  wszystko zostało przedstawione w oryginalnych rozmiarach. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia fresków sufitowych i Sądu Ostatecznego o powierzchni ok.150 m2.

Specjalistyczna wiedza

Tylko wspaniałe umiejętności oraz najnowocześniejsza technologia pozwoliły na stworzenie takiej wystawy twórcom. Warto skorzystać z okazji i przyjrzeć się tym dziełom zachwycającym turystów już od wielu lat. Trzeba również przekonać się, jak takie freski zostały przedstawione w nowoczesnym stylu w kościele. Normalne bilety na wystawę można zakupić od 39 zł. Ulgowe bilety od 29 zł. Szkolne bilety można zakupić za 19 zł. Codziennie od godziny 10 można zapoznać się z tymi dziełami. Może będzie to dla nas zachęta aby w przyszłości odwiedzić  Watykan oraz papieską Kaplicę Sykstyńską.