Bardzo wiele osób w czasach szkolnych lektur marzyło o podróżach w dalekie zakątki naszego globu. Niewiele jednak zdecydowało się te marzenia wcielić w życie. Jednym z takich odważnych osób jest podróżnik Michał Pater, który raz po raz udowadnia, że podróżowanie nie musi być ani kosztowne ani też nudne. Na czym polega fenomen tego wrocławskiego podróżnika? Haczyk tkwi w idei, wyrażonej prostym hasłem – autostopem na koniec świata.

Autostopem Na Koniec Świata

Sposób Michała Patera na podróżowanie jest banalnie prosty. Koszt wyprawy to 2 konserwy i 200 złotych. Choć początkowo trudno w to uwierzyć, to jednak nie ulega wątpliwości, że ten sposób działa. Jeśli ktoś chce dowodu, wystarczy obejrzenie filmów z wypraw polskiego podróżnika, które można zobaczyć na YouTube. Wyprawa autostopem na koniec świata jest w zasięgu wszystkich, którzy będą odważni na tyle, by zdecydować się na taki krok.

Oglądanie zapisów wędrówek Patera pozwala nie tylko na odczucie nostalgii za własnymi marzeniami o swobodnym podróżowaniu. Śledzenie kolejnych perypetii, jakie na swojej drodze napotyka podróżnik, pozwala na poszerzenie swojej wiedzy. Nie tylko o świecie, ale również o otaczających nas ludziach. Trudno nie odnieść wrażenia, że w czasie swych wojaży polski podróżnik napotyka na takie cechy ludzkiej natury, które wielu obserwatorów współczesności dawno uznało za zapomniane lub wręcz wymarłe. Ludzka życzliwość, gościnność, chęć niesienia bezinteresownej pomocy to bardzo częste momenty w relacjach z podróży Patera. Nie jest on jedynym przykładem takiego podejścia. Niemniej to właśnie w jego relacjach widać ten trend najwyraźniej. Autostopem na koniec świata pokazuje, że wciąż jeszcze możliwe jest podróżowanie oparte o zwyczajne międzyludzkie relacje.

Najważniejsze z dotychczasowych wypraw, odbyte w głąb Rosji, uświadamiają nie tylko ową życzliwość, ale również i to, że jest to kraj w którym żyją ludzie podobni do nas. Niezależnie od historycznych rachunków krzywd i strat, jakie Polska odczuwa wobec Rosji jako państwa, obywatele są zupełnie inni – gościnni i przyjaźni. To kolejna wartość z obserwowania filmów przedstawiających kolejne przygody na podróżniczym szlaku Patera. Filmowe zapiski wojaży wrocławskiego podróżnika możesz zobaczyć na wspomnianym wcześniej kanale na YouTube, który znajdziesz tutaj.

Największą wartością płynąca z obserwacji dokonań Michała Patera pozostaje jednak dostrzeżenie faktu, że podróże mogą być niezapomnianą przygodą, którą będziesz jeszcze opowiadał swoim wnukom. Owszem, tego rodzaju wyprawa może być bardzo wymagająca niekiedy, ale jednak pozostawiającą wiele bezcennych doświadczeń, których nie da się kupić w żadnej agencji turystycznej oferującej wczasy all inclusive. Czy jesteś gotowy spróbować swych sił? Pamiętaj, że w każdej podróży najtrudniejszy jest pierwszy krok, cała reszta przychodzi wraz z doświadczeniem. Autostopem na koniec świata może spróbować dotrzeć każdy.