Już w najbliższą sobotę, 23 kwietnia, Wrocław stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Z tej okazji przygotowano cały szereg imprez związanych z literaturą właśnie. Jest ich tak wiele, że wybór tej jednej może być utrudniony. Dowiedz się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.
Światowa Stolica Książki UNESCO to całoroczne wydarzenie odbywające się od 2001 roku. Cykl rozpoczyna się od 23 kwietnia, gdyż jest to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wrocław jest pierwszym polskim miastem, które otrzymało to zaszczytne wyróżnienie. Aplikacja stolicy Dolnego Śląska zyskała uznanie jako najlepiej promująca czytelnictwo. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń będzie można zobaczyć już od najbliższego weekendu. Organizatorzy zadbali o przygotowanie wielu atrakcji w różnych punktach miasta.
MPK wspiera Światowy Dzień Książki
Dobra wiadomość jest taka, że sobotnie poruszanie się po mieście będzie znacznie ułatwione. Stanie się tak za sprawą akcji organizowanej przez wrocławskie MPK. Zasada jest prosta – każda osoba czytająca w autobusie lub tramwaju książkę papierową lub elektroniczną w tym dniu nie musi kasować biletu. W ten prosty sposób możesz przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Zanim jednak nastąpi sobota, warto zaplanować piątek. Ta swoista rozgrzewka przed uroczystymi obchodami otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO. Najciekawiej zapowiada się otwarcie na placu Nowy Targ Goethe-Institut Pop Up Pavillon. Pierwsze spotkanie w tym miejscu odbędzie się z Olgą Grajsową, które poprowadzi Filip Springer. Równie interesująco może być w Przejściu Garncarskim, gdzie odbędzie się Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP.
Dniem najważniejszym jest sobota 23 kwietnia. Wśród wielu wydarzeń niełatwo jest wskazać to najbardziej godne uwagi, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka imprez. Tego dnia nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Pana Tadeusza. Rękopis od dawna znajduje się we wrocławskim Ossolineum, obecnie będzie można go oglądać na co dzień, w jednej z kamienic przy wrocławskim Rynku.
Sobotni wieczór upłynie pod znakiem czytania literatury. Chodzi oczywiście o Europejską Noc Literatury. W wielu zaskakujących lokalizacjach będzie można posłuchać fragmentów dzieł Williama Shakespeare’a w wykonaniu znanych rodzimych aktorów, autorów i ludzi kultury. Tego rodzaju imprezy zawsze przyciągały tłumy wrocławian i zapewne tak samo będzie w sobotni wieczór.
Imprez związanych z inauguracyjnym weekendem Światowej Stolicy Książki UNESCO jest znacznie więcej, szczegółowy program możesz znaleźć tutaj. Warto przeczytać i wybrać wydarzenie najbardziej odpowiadające indywidualnym gustom.