Filip Berendt jest znanym rzeźbiarzem i fotografem, który tworzy do swoich zdjęć specjalne elementy. Jego projekt „Monomit” stanowi intrygujące połączenie pomiędzy abstrakcyjnym malarstwem oraz fotografią autorską. Teraz możemy przyjrzeć się bliżej jego dziełom podczas wystawy, która rozpoczęła się 8 grudnia 2017 roku i potrwa do 29 grudnia we wrocławskiej Galerii Entropia. Wstęp jest wolny.

Dzieła artysty wyróżniają się wyjątkowym klimatem. Jego przestrzenne kolaże są przygotowywane na ścianie pracowni, a następnie niszczone po sfotografowaniu. Pozostają po nich jedynie zdjęcia, która możemy podziwiać także podczas wystaw Berendta.

Z podobnej metody twórczej Berendt korzystał również przy tworzeniu innych swoich cykli, a mianowicie „Every Single Crash”, „Pandemia”. Wtedy także niszczył swoje prace, które wcześniej fotografował, zatem zdjęcia były jedynym świadectwem jego dzieł.

Co to jest Monomit

Najnowszy cykl, czyli Monomit odnosi się do terminu ukutego przez amerykańskiego mitoznawcę Josepha Campbella, który z kolei zapożyczył je od Jamesa Joyce’a. Monomitem określa się archetypiczny wzorzec struktury fabularnej, który jest wspólną podstawą dla wielu mitycznych opowieści zarówno przed laty, jak i teraz. Obejmuje ona między innymi motyw podróży bohatera, jego osobiste odkrywanie prawd, ale też tworzenie relacji. Zgodnie z Campbellem człowiek ten wyrusza w podróż, która niesie ze sobą głęboką duchową przemianę.

Dzieła inspirowane Monomitem będzie można zobaczyć na grudniowej wystawie Filipa Berendta, która odbywa się we wrocławskiej Galerii Entropia w dniach od 8 grudnia do 29 grudnia 2017 roku. Niezwykłe fotografie w galerii możemy oglądać bez żadnych dodatkowych opłat – wstęp jest wolny.

Filip Berendt urodził się w 1975 roku. Jest absolwentem ASP w Gdańsku oraz w Łodzi, a także Royal College of Art, London, sculpture department. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią lokal_30.

Wystawa: Filip Berendt – Monomit

8 grudnia 2017 – 29 grudnia 2017

Wstęp wolny

Galeria Entropia

Rzeźnicza 4, 50-129 Wrocław