Kolędowanie to jedna z tych polskich tradycji, która łączy całe rodziny. Jeśli również chcesz zapoznać dziecko bliżej z kolędami oraz kolędnikami, wybierz się z nim na bezpłatne warsztaty teatralne „Kolęda na Ołtaszynie” we Wrocławiu, które odbywają się do 18 grudnia 2017 roku w poniedziałki.

Skąd tez zwyczaj

Obrzęd kolędowania znany jest już od wieków w kulturze Słowian i Rumunów. Dzisiaj nie jest praktykowany tak często, ale wiele osób nadal kultywuje tę oryginalną tradycję. Kolędowanie polega tradycyjnie na odwiedzaniu poszczególnych gospodarstw przez pochód kolędników, którzy życzyli mieszkańcom pomyślności w Nowym Roku. Kolędowanie również obejmowało wymianę darów – w zamian za życzenia gospodarze obdarowywali kolędników smakołykami oraz drobnymi datkami.

20 listopada rozpoczął się cykl bezpłatnych warsztatów teatralnych „Kolęda na Ołtaszynie”, które prowadzone są przez artystów z Teatru Na Bruku. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do najmłodszych, ale mogą brać w nich również osoby dorosłe – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Wzięcie udziału w warsztatach „Kolęda na Ołtaszynie” pozwala nie tylko na twórcze spędzenie wolnego czasu, ale również na dobrą zabawę. W trakcie warsztatów ich uczestnicy będą mogli bliżej poznać tradycje kolędowania oraz będą mogli wcielić się w rolę kolędników. Uczestnictwo w zajęciach to także okazja do nauczenia się umiejętności autoprezentacji, uczą improwizacji, pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności interpersonalnych.

Warsztaty „Kolęda na Ołtaszynie” prowadzone są przez doświadczonego reżysera, aktora teatralnego oraz pedagoga teatralnego Bogdana Michalewskiego.

Zajęcia prowadzone są w poniedziałki: dla dzieci w godzinach 15.00-17.00 w Bibliotece przy Szkole Podstawowej nr 34 ul. Gałczyńskiego 8, dla młodzieży 15+ i dorosłych w godz. 17.30-19.30 na 2 piętrze budynku, w którym powstaje Ośrodek Kultury i Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pszczelarskiej 7.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.teatrnabruku.pl oraz pod adresem e-mail: info@teatrnabruku.pl.

Szkoła Podstawowa nr 34 (w ZSP nr 6)

Gałczyńskiego 8, 52-214 Wrocław