Zdaniem ponad 800 szefów firm działających w Polsce, Wrocław jest miastem o największym potencjale inwestycyjnym. Przemawia za tym między innymi dogodna lokalizacja i świetne skomunikowanie zresztą kontynentu, obecność wysoko wykwalifikowanych kadr oraz wielu uczelni gotowych je kształcić, a także zaplecze biurowe z potencjałem do dalszego rozwoju. Te zalety dostrzegło już wielu biznesowych gigantów, takich jak Google, Volvo, Credit Suisse czy Nokia.

 

Wspomniane wyżej wnioski pochodzą z najnowszej edycji raportu „Business Environment Assesment Study” przygotowanego na podstawie wyników badań prowadzonych przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint wśród szefów działających w Polsce firm. Dzięki temu jego wyniki uznać można za niezwykle ceny drogowskaz dla każdego, kto planuje inwestycje i biznesowy rozwój w stolicy Dolnego Śląska. Respondenci przyznali Wrocławiowi 7,2 pkt w 10-punktowej skali, co plasuje go na pierwszym miejscu w Polsce (obok Warszawy) wśród miast z największym, potencjałem inwestycyjnym. W badaniu ocenie poddanych zostało siedem czynników, takich jak ogólna ocena lokalizacji jako miejsca do życia, zaplecze edukacyjne, infrastruktura, potencjał biurowy czy wsparcie administracji publicznej. Wrocław został oceniony najwyżej w zakresie potencjału biznesowego i edukacyjnego. Zdaniem respondentów jest on również świetnym miejscem do życia dla jego mieszkańców, potencjalnych inwestorów oraz ich pracowników.

 

Wielkie firmy wybierają Wrocław

 

Opinie te nie powinny dziwić, jeśli spojrzymy na miasto przez pryzmat tych zalet. Potencjał biznesowy Wrocławia do tej pory dostrzegło wiele międzynarodowych koncernów, na czele z Nokią, AmRest, IBM, Credit Suisse czy Google, a liczba pracowników w ich strukturach zwiększa się z roku na rok. Już dziś szacuje się, że międzynarodowe firmy dają zatrudnienie ponad 100 tysiącom osób w mieście o populacji liczącej niemal 650 tys. mieszkańców. Wiele z nich jest obecnych we Wrocławiu od ponad dekady i plasuje się w czołówce największych pracodawców w mieście i regionie. W tym gronie znajdują się również firmy z polskim kapitałem, które rozsławiają Wrocław w Polsce i poza jej granicami. Mowa między innymi o lokalnych gigantach, takich jak outsourcingowy lider Impel, wiodący producent leków i wyrobów medycznych Hasco-Lek, potentat na rynku usług zarządzania wierzytelnościami – Kruk, czy topowa polska marka kosmetyków profesjonalnych Clarena. Do tej listy, niekoniecznie za sprawą wielkości, ale prestiżu dołącza także CD Projekt, słusznie cieszący się opinią jednego z najlepszych producentów gier komputerowych na świecie. Wrocław jest również niezwykle przyjazny startupom. Obecnie w jego granicach działa ponad 200 firm o tym statusie, a więc około 12 proc. ogółu zarejestrowanych w Polsce. Na wrocławskim rynku startupowym dominują firmy specjalizujące się w analityce, komunikacji i e-commerce.

 

Świetna kadra już tu jest

 

Wszystkie te i wiele innych wrocławskich firm bazują na wysoko wykwalifikowanej kadrze. Wrocław swoich specjalistów kształci sam, korzystając z zasobów 26 uczelni wyższych o statusie publicznym i prywatnym. Ich absolwenci to w głównej mierze specjaliści z zakresu inżynierii, finansów i IT, a więc dziedzin najbardziej pożądanych przez inwestorów. Wrocław bywa wręcz nazywany polską stolicą IT, ponieważ pracę w tym sektorze znalazło tutaj już 25 tys. osób, a liczba ta z pewnością będzie się zwiększać. Tak duża rzesza zatrudnionych potrzebuje dobrej bazy biurowej i pod tym względem Wrocław także spełnia wyśrubowane wymagania biznesu. Na mapie miasta rok za rokiem przybywa nowych inwestycji, a ich hubem w ostatnich latach stały się dzielnice Krzyki i Fabryczna. Wrocławiowi nie grozi jednak „mordoryzacja” charakterystyczna dla Warszawy. Biurowy potencjał ma wiele lokalizacji, a możliwość ulokowania ich w ścisłym centrum, w świetnie skomunikowanych rejonach, to niewątpliwy atut stolicy Dolnego Śląska.

 

We Wrocławiu chce się żyć

 

Aspektem, który również czyni z Wrocławia miasto niezwykle przyjazne inwestorom. jest wysoka jakość życia, jaką oferuje swoim mieszkańcom. Stolica Dolnego Śląska jest miejscem, które przyciąga przybyszów z całej Polski i spoza jej granic, oferując wszystkie wielkomiejskie wygody w kameralnej scenerii podszytej bogatą historią. Zabytkowe centrum i jego obrzeża mieszczą nie tylko atrakcje historyczne, gastronomiczne czy kulturalne, ale także siedziby wielu firm. Kolejne lokują się w niewielkiej odległości od ścisłego centrum, co zdecydowanie ułatwia przemieszczanie się. O jego sprawność dla niezmotoryzowanych dba dobrze zorganizowana miejska komunikacja, obejmująca nie tylko autobusy i tramwaje, ale również pociągi. Miejski port lotniczy z bogatą siatką połączeń to z kolei ogromne ułatwienie w kontekście podróży służbowych.

 

Wrocław systematycznie rozbudowuje również swoją bazę mieszkaniową, zarówno pod względem inwestycji deweloperskich, jak i ofert na rynku wtórnym. Świetnie radzi sobie również rynek najmu, w tym profesjonalnego, w inwestycjach tworzonych z myślą o najmie długoterminowym. Praca we Wrocławiu i posiadanie mieszkania poza nim również nie stanowi większego problemu. W bliskiej odległości od miasta znajduje się mnóstwo miejscowości przyciągających poszukiwaczy spokojnego, sielskiego trybu życia.

 

Wszystkie te argumenty nie pozostawiają wątpliwości, że Wrocław ma mnóstwo do zaoferowania potencjalnym inwestorom. Potwierdzają to firmy, które już od lat utrzymują swoje siedziby w stolicy Dolnego Śląska.