Nadodrze to jedno z osiedli pięknego Wrocławia. Historycznie ta część Wrocławia nazywana była Przedmieściem Odrzańskim i funkcjonowała jako osobna, podwrocławska miejscowość. W roku 1808, kiedy zburzone zostały miejskie fortyfikacje, Przedmieście Odrzańskie stało się częścią Wrocławia.

Wyjątkowe Nadodrze

Do dzisiaj Nadodrze zachwyca swoim pięknem. Podczas I i II wojny światowej dzielnica nie uległa dużym zniszczeniom, dzięki czemu spacerując wśród kamienic podziwiać można odczuć wyjątkowy i niepowtarzalny charakter dzielnicy, a także podziwiać oryginalną architekturę śródmieścia. Ulice pokryte brukiem, XIX i XX – wieczne kamienice, szyldy sklepów rzemieślniczych – to wszystko pozwala poczuć magię miejsca. Czas jakby się tu zatrzymał!

Artystyczne Nadodrze

Nadodrze to także liczne wydarzenia artystyczne, których organizacja koordynowana jest przez Infopunkt Nadodrze. W jego ramach zrzeszają się liczne podmioty, jak galerie, lokale gastronomiczne czy pracownie, ale także miejskie instytucje kultury. Cechą wspólną podmiotów jest ich kulturotwórczy i artystyczny charakter. Dlatego też w ramach inicjatywy realizowanych jest wiele imprez, podczas których promowana jest marka Nadodrza, ale również szeroko rozumiana kultura. Część imprez realizowana jest w sposób cykliczny, jak np. słynne Noce Nadodrza.

Muzyczna Noc na wrocławskim Nadodrzu

Już niebawem, bo w sobotę 15.09 odbędzie się kolejna noc Nadodrza. Będzie to Noc Muzyczna. Cała impreza zaczyna się jednak już za dnia, bo w samo południe. W tym roku zaplanowano aż 38 wydarzeń muzycznych, o szerokim repertuarze. Będzie muzyka klasyczna, jazz, reggae, folk, tango, rock, electro swing, house, hard core, hip-hop, funky, disco, ale i szanty, pieśni w kole czy warsztaty muzyczne oraz taneczne. Oferta jest zatem bardzo bogata, więc miłośnicy każdej muzyki powinni znaleźć coś dla siebie. Ponadto, w wybranych miejscach można relaksować się z odgłosami przyrody w tle. Posłuchać będzie można Doliny Baryczy czy Dolina Lasu. Oprócz wydarzeń muzycznych, organizatorzy przewidzieli również inne atrakcje towarzyszące, jak np. spacer z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch wariantach językowych: polskim oraz ukraińskim. Większość atrakcji związanych z wydarzeniem nie wymaga ani wcześniejszej rezerwacji miejsc, ani uiszczenia opłaty wstępu. Większość z nich jest bezpłatna, a na wstęp na niektóre koncerty pobierana jest symboliczna opłata, bez określonej kwoty minimalnej.