Tramwaje. Obecne są w każdym dużym mieście w Polsce. Pomagają mieszkańcom oraz turystom w sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy często dość odległymi częściami miasta. Gdy akurat nie jeżdżą, odpoczywają w zajezdniach, czekając na swoją kolej do wyruszenia na linię. Zajezdnie to często również bardzo magiczne wręcz miejsca. A już niedługo, bo 8.09, otworzą się bramy zajezdni Popowice we Wrocławiu!

Zajezdnia nr V

Zajezdnia nr V, zwana jest również zajezdnią Popowice. Znajduje się ona we Wrocławiu, przy ul. Legnickiej. Dlaczego jest ona tak wyjątkowa? Ponieważ to właśnie tutaj można podziwiać wrocławskie zabytkowe tramwaje! Już w najbliższy weekend, we Wrocławiu odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa i to właśnie w ramach tego wydarzenia będzie można podziwiać zabytkowe pojazdy szynowe.

Wyjątkowe miejsce

Zajezdnia Popowice wybudowana została w latach 1900 – 1901, będąc częścią programu, mającego na celu rozwój i rozbudowę komunikacji zbiorowej w mieście. Aktualnie w zajezdni umieszczone zostały zabytkowe tramwaje, a po planowanej  rewitalizacji obiektu zakłada się, że stworzona zostanie w niej ekspozycja o tematyce związanej z historią transportu zbiorowego w mieście. Już przed wejściem do budynku można podziwiać cuda dawnej techniki: wagony tramwajowe oraz autobusy. Obiekty te należą do Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Dzień otwarty

Zbliżający się dzień otwarty to nie lada gratka dla miłośników pojazdów szynowych, ale również historii tego miejsca. Zajezdnię będzie można zwiedzić z przewodnikiem, a także podziwiać unikatową kolekcję tramwajów – gospodarczych! Tak, tak! a wśród nich: szlifierki do torów, wagon-opryskiwacz, wagony przewożące piasek oraz inne perełki. Najcenniejszym obiektem w zajezdni Popowice jest zabytkowy wagon, pochodzący z roku 1892. Tzw. lora wieżowa, która wykorzystywana była do napraw oraz konserwacji wrocławskiej sieci trakcyjnej.

Harmonogram dnia otwartego

Tego dnia w zajezdni Popowice będzie możliwość zwiedzania tramwajowych zabytków razem z przewodnikiem. Odbęda się też liczne prelekcje, wykłady oraz warsztaty, podczas których będzie można dokładniej poznać zagadnienia związane z historią komunikacji zbiorowej, ale również poznać wiele faktów dotyczących pracy wybranych typów wagonów. A dla najmłodszych przygotowano strefę radości. Ciekawi co się w niej znajdzie? Zapraszamy w sobotę!