Panorama Racławicka jest słynnym na skalę światową obrazem. Wiele osób, w tym także zza granicy, przyjeżdżając do Wrocławia wybiera się oglądnąć to niesamowite dzieło. Skąd tak wielka światowa sława akurat tego obrazu?

Kolos na płótnie

Panorama racławicka jest obrazem wyjątkowym. Nawiązuje do historycznej bitwy pod Racławicami, która miała miejsce w roku 1794. Pomysł na uhonorowanie ważnego dla Polski zwycięstwa nad Rosjanami pojawił się w okolicach setnej rocznicy bitwy. Inicjatorem projektu był pochodzący z Lwowa malarz Jan Styka. Tak duże przedsięwzięcie to oczywiście dzieło nie tylko jednego malarza. W realizacji projektu Jana Styki brali udział między innymi Wojciech Kossak, Tadeusz Popiel, Teodor Axentowicz czy Włodzimierz Tetmajer. Mimo tego, że w pracę nad dziełem zaangażowanych było kilka osób, to realizacja przedsięwzięcia zajęła artystom dziewięć miesięcy. To wyjątkowe dzieło ze względu na swoje rozmiar (114 metrów długości oraz 15 metrów wysokości) pierwotnie oglądać można było we Lwowie, gdzie wybudowana została specjalna rotunda, by dzieło mogło być prezentowane w całej swej okazałości.

Z Lwowa do Wrocławia

Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia, gdzie może być podziwiany do dnia dzisiejszego. W pierwszym okresie, tuż powojnie nie był on eksponowany i długi czas spędził w czeluściach magazynów. Dlaczego? Z jednej strony przyczyniły się do tego względy polityczne, w końcu obraz przedstawiał zwycięstwo Polaków nad Rosjanami, co nie było na rękę władzy ludowej, zależnej od ZSRR. Przełomem okazał się rok 1980 kiedy to rozpoczęta została budowa rotundy, w której planowano wystawić dzieło. Od roku 1985 jest ono wyeksponowane w budynku rotundy, gdzie można je podziwiać do dziś.

Grafika 3D w malarstwie?

Ten, kto widział obraz „na żywo” zauważył zapewne, że jest on wyjątkowy. Cały obraz wykonany jest pędzlem, a autorzy dzieła wykorzystywali różne techniki malarskie. Pozwoliło to osiągnąć niesamowity efekt. Oglądając obraz Panoramy Racławickiej odnosi się wrażenie, że to nie obraz, lecz doskonale zaprojektowana i wykonana grafika 3D. A wszystko za sprawą odpowiedniej perspektywy oraz niewątpliwych umiejętności malarskich autorów. Dodatkowym walorem wystawy jest doskonała aranżacja, w której wykorzystano odpowiednie oświetlenie oraz scenografię, dobudowując ją przed płótnem, która wzmacnia odczucie wielowymiarowości dzieła.

Zwiedzanie

Panoramę Racławicką oglądać można odpłatnie. Warto jednak pamiętać, że zakup biletu uprawnia do odwiedzenia także kilku innych ekspozycji: wystaw stałych Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego oraz wystawy stałej znajdującej się w Pawilonie Czterech Kopuł, w Muzeum Sztuki Współczesnej.