Na myśl o Dolnym Śląsku przychodzą ci do głowy tylko kopalnie? Nic bardziej mylnego. Właśnie ten region Polski uznaje się za jeden z najlepiej uprzemysłowionych. Właśnie tutaj prężnie działają zakłady, które oferują elektrotechnikę, elektromechanikę, samochody, tworzywa sztuczne. Dolny Śląsk ma ogromny wpływ na Polską gospodarkę. Czym jeszcze zachwyca ten region? Dlaczego inwestorzy z zagranicy są nim tak zainteresowani?

Najważniejsze branże na Dolnym Śląsku

Region Dolnego Śląska cały czas się rozwija i właśnie tutaj rozkwita branża farmaceutyczna i chemiczna. Na pewno trzeba wspomnieć o produkcji surowców niemetalicznych. W ostatnich latach można widocznie dostrzec rozwój tego regionu chociażby w tych sektorach, a z pewnością to jeszcze nie koniec, bo nadal trwają prace nad szybkim rozwojem regionu.

Dolny Śląsk to dynamicznie rozwijający się region pod względem gospodarczym. Jak najbardziej właśnie tutaj widzimy rozkwit czołowych lokat pod względem wartości Produktu Krajowego Brutto, PKB na jednego mieszkańca, udziału w tworzeniu krajowego PKB. Dolny Śląsk rozkwita i nic dziwnego, że tym rejonem interesują się przedsiębiorcy ale i osoby, które badają polską gospodarkę. Region ma jeszcze wiele możliwości, by móc się dalej rozwijać.

Standardy Unii Europejskiej

Jest to trudne zadanie, jednak w dużej mierze władzom się to udaje. Dolny Śląsk powoli zmierza do standardów, jakie znajdujemy w Unii Europejskiej. Gospodarka to raczej zróżnicowany branżowo przemysł i usługi. Na pewno duże znaczenie ma dobre położenie geograficzne i powiązania z Europą Zachodnią. Region może się także szczycić dobrze wykształconą kadrą i jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Nic dziwnego, że tylu ich tutaj przybywa.

Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz bliskość autostrady A4 na pewno też mają wpływ na szybki rozwój tego regionu. Jest on po prostu atrakcyjny i prężnie się rozwija. Znaczenie Portu Lotniczego we Wrocławiu także z roku na rok rośnie. Jak widać Dolny Śląsk cały czas się rozwija. Eksperci oceniają ten rejon Polski jako dobrze prosperujący przemysł, ale też wyspecjalizowane usługi z wielu branż. Właśnie tutaj swoje centra mają Nokia Siemens Network, Hewlett Packard, Santander Bank, Getin Bank, Credit Agricole. Nie dzieje się to bez przyczyny. Dolny Śląsk to po prostu idealne miejsce na tego typu siedziby. Świetnie rozwija się tutaj także branża internetowa. Wrocław stanowi siedzibę między innymi słynnego serwisu społecznościowego „Nasza Klasa”, portalu „Money.pl”, porównywarki cen „Skąpiec”, firmy Amazon oraz oddziału firmy Google.

Wsparcie finansowe dla Dolnego Śląska

Region może także się poszczycić tym, iż od 2010 roku otrzymuje wsparcie finansowe w ramach Programu Wsparcia Klastrów. Priorytet rozwojowy regionu to nowoczesna gospodarka, która prężnie się rozwija. Widać, że władze odpowiednio wspierają przedsiębiorców i nowe firmy. Sektor biznesu cały czas rośnie w siłę i władze mają na uwadze rozwinięcie także sektora nauki. Właśnie na to zostaną przeznaczone odpowiednie środki.

Podejmowane działania i wspieranie obecnych projektów pokazuje, że Dolny Śląsk się unowocześnia i jest cały czas modernizowany. To na pewno dobrze wpływa na reputację naszego kraju.